Ιταλία

Τορίνο πες αλεύρι, η Μίλαν σε γυρεύει!

Μετά το Κύπελλο, η Μίλαν έκανε κι άλλο χουνέρι στην Τορίνο αυτή την φορά εκτός έδρας. Οι ροσονέρι παρότι βρέθηκαν με δύο γκολ στην πλάτη επέστρεψαν στο β’ ημίχρονο κι έφυγαν με ψηλά το κεφάλι, 2-2.

Συνεχίζει τα… βασανιστήρια στην Τορίνο η Μίλαν. Μετά τον θρίαμβο στο Κύπελλο, όπου της πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, οι ροσονέρι έκαναν ζημιά και στο πρωτάθλημα όπου τσίμπησαν βαθμό, 2-2, εκτός έδρας.

Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς θα πάρει εκδίκηση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπελότι στο 21ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπενάσι (26’). Τα πράγματα «στράβωσαν» στο 32’, όταν ο Λιάγιτς είδε τον Ντοναρούμα να αποκρούει την τραγική εκτέλεση πέναλτι που έκανε και να διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες της Μίλαν.

Οι παίκτες του Μοντέλα έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκαν. Ξαναμπήκαν στο ματς στο 55ο λεπτό όταν ο Μπερτολάτσι μείωσε και στο 60’ ο Μπάκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-2. Στο τελευταίο διάστημα, το ματς έγινε ροντέο όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.