Γαλλία

Άνοιξε λογαριασμό ο Ράμσεϊ κι έσωσε τον βαθμό για τη Νις

Η Νις άρχισε με... ψιλοστραβοπάτημα τη νέα σεζόν στη Ligue 1, καθώς ήρθε ισόπαλη (1-1) στην έδρα της νεοφώτιστης Τουλούζ. Ισοφάρισε ο Ράμσεϊ στο 78'.

Ισόπαλη (1-1) ολοκληρώθηκε η εκτός έδρας αναμέτρηση της Νις με την Τουλούζ, με την πιθανή αντίπαλο του Άρη στα playoffs του Europa Conference League (εάν αποκλείσουν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ οι «κίτρινοι») να αρχίζει με... ψιλοστραβοπάτημα τις υποχρεώσεις της στη Ligue 1.

Οι νεοφώτιστοι ήταν αρκετά δραστήριοι στο πρώτο μέρος και στο 20', ύστερα από αδράνεια στην αντίπαλη περιοχή, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον Νταλινγκά.

Η Νις ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο. Εντέλει, στο 78' έφτασε στην ισοφάριση με το πλασέ του νεαποκτηθέντα Ράμσεϊ, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (είχε περάσει αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα) άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι εν συνεχεία πίεσαν για την ολική ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.