Κύπρος

Τρένο πριν την Τότεναμ ο ΑΠΟΕΛ, «εξάσφαιρος» Απόλλων

Τη νικηφόρα πορεία της συνεχίζει και πριν την Τότεναμ ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας 2-1 του Ερμή στην 14η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Καταιγιστικός ο Απόλλων, 6-0 την Πάφο.

Ό,τι χρειαζόταν για να πάρει το τρίποντο επί του Ερμή έκανε ο ΑΠΟΕΛ, στην 14η αγωνιστική της Α Εθνικής Κύπρου.

Η ομάδα της Λευκωσίας, χωρίς… σπατάλη δυνάμεων, επικράτησε 2-1, διατήρησε το νικηφόρο σερί της στις εγχώριες διοργανώσεις και ταξιδεύει με… φόρα για το Λονδίνο, όπου θα αντιμετωπίσει την Τότεναμ στο φινάλε των ομίλων του Champions League.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 5’ με τον Εμπεσίλιο, όμως ο Ερμής αντέδρασε αμέσως και ισοφάρισε στο 6ο λεπτό με τον Νταμσέβσκι. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε του ματς, ο Σάλαι με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Μια ακόμα επιβλητική νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων.

Με καταιγιστική εμφάνιση, η ομάδα της Λεμεσού διέλυσε με 6-0 την Πάφο και διατήρησε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα για 14ο σερί παιχνίδι.