Ισπανία

Τρικούβερτο γλέντι της Χετάφε στη Σεβίλλη και στο βάθος… σεντόνι!

Μία πειστική Χετάφε έκανε… πάρτι απέναντι στη Σεβίλλη, καθώς τη νίκησε 3-0, με αποτέλεσμα να τη βάλει από… κάτω και να ανέβει εκείνη στην τέταρτη θέση, που οδηγεί στους ομίλους του CL!

Συνεχίζει να ονειρεύεται το σεντόνι η Χετάφε!

Η ομάδα της Μαδρίτης πάτησε (3-0) τη Σεβίλλη και έτσι πέρασε εκείνη στην τέταρτη θέση, που δίνει το εισιτήριο για την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Δύο γκολ με πέναλτι για τους πρωτευουσιάνους, που ήρθαν από ισάριθμα χέρια των φιλοξενούμενων, με τον Μολίνα να σκοράρει δις (45+5’, 53’) και τον Μάτα να πετυχαίνει το άλλο (35’).

Ανοικτό ήταν το παιχνίδι από την αρχή του με ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά η Χετάφε ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 35’ με το πέναλτι του Χάιμε Μάτα, ύστερα από χέρι του Βάσκες μέσα στη μεγάλη περιοχή. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τέλος του πρώτου και τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για εκείνους! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εσκουδέρο έκανε χέρι, ο διαιτητής τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μολίνα από την άσπρη βούλα «νίκησε» τον Βάτσλικ (45+5’) και διαμόρφωσε το 2-0. Και οι δύο παραβάσεις δόθηκαν μέσω της χρήσης του VAR.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η Χετάφε και στο δεύτερο μέρος, αφού οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο, με τον Μολίνα στο 53’ να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 3-0! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τους γηπεδούχους να μένουν και εκείνοι με δέκα παίκτες στο 74’, καθώς αποβλήθηκε ο Τζενέ. Μέχρι τη λήξη, δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Χετάφε έφτασε στη σημαντική νίκη.