Γ' Εθνική

Ασταμάτητα τα Τρίκαλα, επιστροφή στις νίκες για Ιωνικό και Βέροια

Τα Τρίκαλα επικράτησαν 3-0 του Ιάλυσου Ρόδου, ενώ στο κυνήγι τους παρέμεινε ο Ιωνικός, που νίκησε 2-0 τον Ασπρόπυργο και η Βέροια με το 3-0 επί της Νίκης Βόλου.

Εντός έδρας νίκες για το top 3 στη Football League.

Τα Τρίκαλα επικράτησαν 3-0 του Ιάλυσου Ρόδου για την 5η σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ιωνικός παρέμεινε στο -4 από την κορυφή με το 2-0 κόντρα στον Ασπρόπυργο με το οποίο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, όπως και η Βέροια με το 3-0 επί της Νίκης Βόλου.

Υπόθεση σχεδόν ενός ημιχρόνου ήταν για τους πρωτοπόρους το ματς με τον Ιάλυσο, αφού με τα τέρματα των Λώττα (15’, 48’), Άλεξιτς (20’) καθάρισε από νωρίς την υπόθεση νίκη. Πιο δύσκολο ήταν το έργο για τον Ιωνικό, που προερχόταν από το 0-0 στην Καβάλα. Ο Κρητικός άνοιξε το σκορ κόντρα στον Ασπρόπυργο με τέρμα του Κρητικού στο 39’, ενώ ο Καλλέργης «κλείδωσε» το «τρίποντο» στο 77’.

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Βόλου η Βέροια. Για τη «βασίλισσα του Βορρά», ο Σιμόνι άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό και τα πάντα κρίθηκαν προς το φινάλε του αγώνα. Ο Μπλέτσας σκόραρε στο 86’ και ο Ταΐρης στο 90+1’.

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 3-1 της Τρίγλιας, με τον Πόζογλου να ανοίγει το σκορ στο 19’ και τον Πότσι να ισοφαρίζει στο 41’. Ωστόσο, ο Μπουτζίκος με το τέρμα του στο 66’ και ο Τσίτας στο 80’ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ισόπαλο 0-0 έληξε το πιο αμφίρροπο ματς της αγωνιστικής, ανάμεσα στον Διαγόρα Ρόδου και την Καβάλα. Σχετικά εύκολη νίκη για τον -μέχρι πρότινος τελευταίο- Θεσπρωτό, που επικράτησε 3-1 της Καλαμάτας, με τους Κόλλα (31') και Ραμίρες (50', 63') να πετυχαίνουν τα γκολ του. Μείωσε ο Ράκιτς στο 79'.