Γ' Εθνική

Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο -2 η Κοζάνη, νίκη παραμονής για Λευκίμμη

Η Κοζάνη επικράτησε του Μακεδονικού με 1-0 και μείωσε την μεταξύ τους διαφορά για την κορυφή του 1ου ομίλου. Σπουδαίο διπλό-παραμονής η Λευκκίμη στον Άγιο Ματθαίο, «ανάσανε» με τριάρα ο Άρης Αβάτου.

Με γκολ του Ρογγότη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Κοζάνη κέρδισε 1-0 τον Μακεδονικό σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Έτσι, μείωσε στους δύο βαθμούς την διαφορά από την πρώτη θέση και τα μπαράζ, ενώ έχει σαφώς πιο εύκολο πρόγραμμα από τον πρωτοπόρο αντίπαλό της και ευελπιστεί βάσιμα πως θα πάει αυτή τελικά στα μπαράζ ανόδου!

Η ΑΕ Λευκίμμης ήταν η νικήτρια του κερκυραϊκού ντέρμπι στο γήπεδο του Αγίου Ματθαίου, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 του ΟΦΑΜ χάρη σε ένα τέρμα του Γαστεράτου στο 37ο λεπτό και διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ αντίθετα, οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την ήττα βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.