Γ' Εθνική

Πέρασε από την Καλαμάτα το Αιγάλεω

Μέσα στην έδρα της η Καλαμάτα δεν κατάφερε να δείξει χαρακτήρα και ηττήθηκε από το Αιγάλεω με 1-0.

Πήγε στην Καλαμάτα και επικράτησε με 1-0 το Αιγάλεω, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Football League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φορτσάτοι στο γήπεδο της «Μαύρης Θύελλας» και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη. Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την αθηναϊκή ομάδα να προηγείται στο σκορ με ένα τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα άρχισε να πιέζει, χάνοντας και μια πολύ καλή ευκαιρία στο 72’, κερδίζοντας φάουλ, όμως με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια. Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε με την ομάδα του Βασίλη Βούζα να πιέζει, όμως να μην καταφέρνει να πετύχει κάποιο τέρμα, με το Αιγάλεω να φεύγει νικητής από την Μεσσηνία.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός Βόλου συνέτριψε τον Ασπρόπυργο με 4-1, με τον Τσίτα να ανοίγει το σκορ στο 14’ για τους «ερυθρόλευκους».
Στο 31’ ο Τσιάρας με κεφαλιά διπλασίασε το σκορ και έκανε το 2-0. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί και στο 59’ ο Κουτσιανικούλης πέτυχε και το τρίτο τέρμα.
Στο 87’ όμως ο Ασπρόπυργος μείωσε σε 3-1 με από γκολ του Ζαχαρού, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντούνης διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η Βέροια στην συνέχεια επικράτησε με 1-0 του Διαγόρα στο εκτός έδρας ματς της 14ης αγωνιστικής της Football League.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, με το γκολ να έρχεται στο 71’ με τον Πολύζο από κοντινό πλασέ και να φέρνει τη νίκη στην ομάδα του.