Γενικά

Διέλυσαν την Τσέλσι και έγραψαν ιστορία οι γυναίκες της Μπαρτσελόνα

Με το ευρύ 4-0, η ομάδα γυναικών της Μπαρτσελόνα νίκησε την Τσέλσι κατέκτησε για πρώτη φορά το Champions League.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο τελικός του Champions League γυναικών στο Γκέτεμποργκ, καθώς η Μπαρτσελόνα επικράτησε 4-0 της Τσέλσι και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Καταλανές καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα με αυτογκόλ της Λόιπολτς πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα!

Το 2-0 δεν άργησε, με την Πουτέγιας να σκοράρει με πέναλτι στο 14’, προτού έρθει το τρίτο γκολ για την Μπάρτσα με κοντινό σουτ της Μπονμάτι, στο 20'.

Στο 36’, η Χάνσεν αξιοποίησε την πάσα πάρε-βάλε της Μάρτενς και εξασφάλισε σε τεράστιο βαθμό το τρόπαιο για την ομάδα της.

Οι Ισπανίδες έριξαν ρυθμό στη συνέχεια και εντέλει το 4-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Μπαρτσελόνα να κατακτά τον τίτλο δύο χρόνια μετά την αποτυχημένη απόπειρα κόντρα στη Λιόν.

Για τις «μπλε», αυτή ήταν η πρώτη παρουσία στον τελικό του θεσμού, όμως σίγουρα θα μπορούσε να έχει πάει και καλύτερα...