Ιταλία

Διπλό με Ζερβινιό η Πάρμα

Το πρώτο φετινό διπλό πανηγύρισε η Πάρμα, που νίκησε 2-1 τη Τζένοα στο ντέρμπι ουραγών. Και τα δύο γκολ των νικητών πέτυχε ο Ζερβινιό.

Η Πάρμα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι ουραγών με τη Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις». Οι «παρμένζι» πήραν το πρώτο φετινό διπλό, επικρατώντας με σκορ 2-1, στο ματς που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική της Serie A. Έτσι, έφτασαν τους 9β. και κέρδισαν δύο θέσεις στη βαθμολογία, σκαρφαλώνοντας στη 16η, ενώ οι «ροσομπλού» παρέμειναν κολλημένοι στην προτελευταία με 5.

Η Πάρμα ευτύχησε να προηγηθεί κόντρα στη Τζένοα μόλις στο 10’ με τον Ζερβινιό. Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν, ωστόσο, οι «παρμένζι» ήταν αυτοί που βρήκαν πιο κοντά στο δεύτερο γκολ και όχι οι «τζιαλορόσι» στην ισοφάριση.

Με το… καλημέρα της επανάληψης, ο Ζερβινιό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Πάρμα. Η Τζένοα δεν κατέθεσε τόσο εύκολα τα «όπλα», αφού τρία λεπτά αργότερα μείωσε με τον Σομουρόντοφ και ξαναμπήκε στο ματς. Παρ’ όλα αυτά, τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους «παρμένζι» να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη με σκορ 2-1.

Ισοπαλία στο Τορίνο

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, που έγινε στο Τορίνο, η ομώνυμη ομάδα και η Σαμπντόρια αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο 2-2. Η «γκρανάτα» απέτυχε να πάρει την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της, μένοντας στον πάτο της βαθμολογίας με 6β., ενώ οι «μπλουτσερκιάτι» έμειναν χωρίς νίκη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να παραμένουν κάτω από τη μέση του πίνακα με 11. Μπελότι (25') και Μεϊτέ (77') πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Καντρέβα (54') και Κουαλιαρέλα (63').