Ισπανία

Ήρωας Στουάνι, λύτρωσε την Τζιρόνα και την κρατά σε τροχιά Champions League!

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο θρύλος της Τζιρόνα, Στουάνι, με γκολ στο 93’ λύτρωσε την ομάδα του και της έδωσε σπουδαία νίκη με 3-2 απέναντι στην Μπέτις.

Σε τροχιά Champions League παραμένει η φοβερή και τρομερή Τζιρόνα! Η ομάδα του Μίτσελ λύγισε με 3-2 την Μπέτις και διατηρήθηκε στην 3η θέση, έχοντας για λυτρωτή τον θρυλικό σκόρερ του συλλόγου, Στουάνι, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 93’.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν στο σκορ στο 36’ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντόβμπικ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 45+4’ με τον Γουίλιαν Ζοσέ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πέρασε ως αλλαγή για την Μπέτις στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ντόβμπικ να ξαναχτυπάει στο 65’ και να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Τζιρόνα για το 2-1. Ωστόσο, ο Γουίλιαν Ζοσέ στο 76ο λεπτό πήρε… ξανά το αίμα του πίσω και έγραψε το 2-2.

Τα λεπτά περνούσαν η Τζιρόνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τελικά ο Στουάνι στις καθυστερήσεις ξέρανε την Μπέτις για το 3-2!

Στο άλλο ματς νωρίτερα, η Θέλτα έμεινε στο 0-0 με τη Βαγιεκάνο και βρίσκονται και οι δυο ομάδες λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.