Ισπανία

Κάζο για Οσασούνα, το… έσωσε στο 94' η Κάντιθ

Οδυνηρό αποκλεισμό από την Τζιρόνα της δεύτερης κατηγορίας γνώρισε η Οσασούνα, δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε με... buzzer beater η Κάντιθ.

Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζεται η «φάση των 32» του Κυπέλλου Ισπανίας, με επτά αναμετρήσεις να είναι προγραμματισμένες για σήμερα.

Με έκπληξη ξεκίνησε η δράση, αφού η Τζιρόνα της Β' κατηγορίας επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Οσασούνα, η οποία βρίσκεται στη 14η θέση της Λα Λίγκα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με «πατημένο το γκάζι» στην αναμέτρηση επιβεβαιώνοντας το ότι βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση. Έχουν άλλωστε να ηττηθούν από τις 29 Νοεμβρίου, έχοντας φτιάξει έκτοτε αήττητο σερί 6 αγώνων (5 νίκες, 1 ισοπαλία). Άνοιξαν το σκορ στο 6ο κιόλας λεπτό με γκολ του αριστερού μπακ χαφ Χούνκα. Στη συνέχεια η Οσασούνα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβληθεί ολοκληρωτικά και να πλησιάσει στην ανατροπή.

Στο έτερο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 17:00, η Κάντιθ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στην έδρα της Φουενλαμπράδα, ομάδα που έχει πανηγυρίσει μόλις 3 νίκες με το πέρας 22 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα της Β' Ισπανίας, ωστόσο τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση χάρη σε ένα γκολ του Αλαρκόν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χαρακτηριστικό της κακής εμφάνισης για τους φιλοξενούμενους, το γεγονός πως το νικητήριο... buzzer beater ήταν το μοναδικό σουτ που έκαναν εντός στόχου σε ολόκληρο το 90λεπτο.