Σκωτία

Συμβαίνουν κι αυτά στη Ρέιντζερς

Ο Κάλαχαν σκόραρε στο 94’ για τη Χάμιλτον και υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 την πρωτοπόρο Ρέιντζερς.

Η απώλεια βαθμών για τη Ρέιντζερς δεν είναι συχνό φαινόμενο φέτος στο πρωτάθλημα της Σκωτίας, αλλά μια στο τόσο συμβαίνει. Έτσι έγινε και στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Χάμιλτον, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής. Οι «Τζερς» πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και έμειναν στο 1-1, μια ισοπαλία που ήταν η τέταρτη φετινή. Παρ’ όλα αυτά, διατήρησαν το αήττητο (24-4-0), με τη διαφορά τους από τη Σέλτικ να βρίσκεται στο +21, αλλά τους Κέλτες να έχουν και δύο ματς λιγότερα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 80’, χάρη σε αυτογκόλ του Ίστον κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα κατάφερναν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (94’) ο Κάλαχαν να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν τη σούπερ έκπληξη και παρότι παρέμειναν στην τελευταία θέση, αλλά μείωσαν τη διαφορά από την προτελευταία Ρος Κάουντι στους 3β., έχοντας και δύο παιχνίδια λιγότερα.