Σκωτία

Έφυγε για τελικό με τριάρα η Ρέιντζερς!

Η Ρέιντζερς με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-1 στην έδρα της Χαρτς και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας όπου θα κοντραριστεί με την Αμπερντίν για τον τίτλο.

Έφυγε για τον τελικό του Λιγκ Καπ της Σκωτίας η Ρέιντζερς! Οι Προτεστάντες επικράτησαν με 3-1 της Χαρτς και θα αντιμετωπίσουν την Αμπερντίν, την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Conference League.

Ο Κάντγουελ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Ταβερνιέρ στο 50’ να γράφει το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ράιτ έκανε το 3-0, ενώ ο Σανκλάντ στο 81’ μείωσε σε 3-1 από την άσπρη βούλα, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

H Ρέιντζερς θα διεκδικήσει στον τελικό το 28ο τρόπαιο της ιστορίας της, ούσα η πολυνίκης του θεσμού, αλλά και τον πρώτο της μετά το 2011.

Την ίδια ώρα, η Αμπερντίν μετράει 6 κατακτήσεις, με τελευταία το 2014 και θα διεκδικήσει τις πιθανότητές της στο μεγάλο ματς που θα διεξαχθεί στις 17 Δεκεμβρίου.