Σκωτία

Σίφουνας Σέλτικ στους «4» του Κυπέλλου

Η Σέλτικ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της (3-0) επί της Χαρτς μέσα σε λίγες μέρες και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Με χαρακτηριστική άνεση προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Σέλτικ, που επιβλήθηκε 3-0 της Χαρτς.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί ξανά μεσοβδόμαδα, για την 28η αγωνιστική του σκωτσέζικης Premiership , με τους Κέλτες να επικρατούν ξανά με σκορ 3-1.

Εξίσου σαρωτικοί ήταν και στο παιχνίδι του Κυπέλλου. Ο Μόι άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό του ματς, με τον Χαρτ να κρατάει το προβάδισμα κάνοντας μεγάλη διπλή απόκρουση στη συνέχεια.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Κιογκό έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στη Σέλτικ, κάνοντας το 2-0, ενώ ο Κάρτερ Βάικερς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 80’.