Oλλανδία

Χαλαρό «διπλό» και... +4 για Άγιαξ

Ο Άγιαξ πέρασε με 2-0 από το Χέρενφεϊν και ξέφυγε στη βαθμολογία της Eredivisie.

Αέρα τεσσάρων βαθμών έχει πλέον ο Άγιαξ, που ξέφυγε στη βαθμολογία της Eredivisie μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Χέρενφεϊν.

Ο «Αίαντας« σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με τον Αλέρ να ανοίγει το σκορ στο 24' και τον Νέρες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 75'. Αμφότερα γκολ προήλθαν από ασίστ του Τάντιτς.

Την ίδια ώρα, η Γκόου Αχέντ Ιγκλς του Φοίβου Μπότου, που αποβλήθηκε στο 70ο λεπτό, επικρατούσε 4-2 της Χεράκλες εντός έδρας καταφέρνοντας να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Δύο γκολ πέτυχε ο Μπρούβερς (29', 62'), ένα ο Ντάιλ (90+9') και ένα αυτογκόλ ο Κνούστερ (62'), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα με Φλουτ (43') και Ρέντε (64').