Ισπανία

«Ζήλεψε» τη Ρεάλ η Μπαρτσελόνα

Αν και γνώριζε την ήττα της Ρεάλ από την Κάντιθ, η Μπαρτσελόνα έχασε λίγο αργότερα και αυτή με 0-1 από τη Χετάφε στη Μαδρίτη για την έκτη αγωνιστική της Primera Division.

Η Χετάφε έκανε τη δεύτερη έκπληξη της έκτης αγωνιστικής της Primera Division και νίκησε 1-0 την Μπαρτσελόνα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης, ακολουθώντας το παράδειγμα της Κάντιθ, η οποία νίκησε νωρίτερα με το ίδιο σκορ τη Ρεάλ στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», φέρνοντας μίνι χαμό στις πρώτες θέσεις. Αυτό, αφού η ίδια ισοβάθμησε στην κορυφή με «μερένχες», Κάντιθ και Γρανάδα, με τους Καταλανούς να βρίσκονται στο -6 με δύο ματς λιγότερα, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν ένα.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν μοιρασμένο, με την Μπαρτσελόνα να έχει και δύο δοκάρια, όμως στην επανάληψη η Χετάφε ήταν σαφώς ανώτερη σε όλους τους τομείς, δημιούργησε ευκαιρίες και σκόραρε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάτα στο 56’.