Σκωτία

Πήρε με ανατροπή το 20ό Λιγκ Καπ της ιστορίας της η Σέλτικ!

Η Σέλτικ επικράτησε 2-1 της Χιμπέρνιαν με ανατροπή και κατέκτησε το 20ο Λιγκ Καπ της ιστορίας της.

Επέστρεψε στους τίτλους η Σέλτικ! Οι «καθολικοί» επικράτησαν 2-1 της Χιμπέρνιαν με ανατροπή και κατέκτησαν το 20ο Λιγκ Καπ της ιστορίας τους, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να παίρνει τον πρώτο του τίτλο στον πάγκο της ομάδας του.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να απειλούν αλλά να μην βρίσκουν γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, το δεύτερο μέρος ήταν… όλα τα λεφτά! Ο Χάνλον έδωσε προβάδισμα στην Χιμπέρνιαν στο 51’, αλλά οι πανηγυρισμοί κόπασαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Φουρουχάσι να το φέρνει στα ισα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής μετά από είκοσι λεπτά, έκανε την ανατροπή για την Σέλτικ, η οποία διατήρησε ως το τελευταίο σφύριγμα το υπέρ της προβάδισμα για να χαρίσει το τρόπαιο στην ομάδα του Ποστέκογλου.

Ήταν το 20ό Λιγκ Καπ για τη Σέλτικ, με το προηγούμενο έρχεται τη σεζόν 2019-20.