Γενικά

Ντεμπούτο με γκολ και νίκη για τον Ζαροκώστα στην Φινλανδία

Ο Σταύρος Ζαροκώστας έκανε ντεμπούτο στο φινλανδικό πρωτάθλημα, σκοράροντας και οδηγώντας την Χάκα στη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στην Ίλβες (2-1).

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Σταύρο Ζαροκώστα στην Veikkausliiga! O 24χρονος Έλληνας επιθετικός αγωνίστηκε στην αναμέτρηση της Χάκα με την Ίλβες, οδηγώντας την μάλιστα στη νίκη με 2-1 στην πρεμιέρα του φινλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Ζαροκώστας έδωσε προβάδισμα στη Χάκα στο 32ο λεπτό, ανοίγοντας ουσιαστικά τον δρόμο για τη νίκη, με τον Έρβιν οκτώ λεπτά αργότερα να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα μείωσαν με πέναλτι του Ογίλα, με το σκορ να μην αλλάζει ως το φινάλε του αγώνα.

Ο Έλληνας επιθετικός αγωνίστηκε για 68 λεπτά στο ματς, με τον Ρότζερσον να παίρνει τη θέση του.