Γαλλία

Ζόρικη πρόκριση για Λιόν, αποκλεισμός-σοκ για Μονπελιέ και Ανζέ!

Η Λιόν συνάντησε ζόρια, αλλά νίκησε 2-0 την Μπουρζ και προκρίθηκε στους «32» του Κυπέλλου. Αντίθετα, πρόωρο «αντίο» στον θεσμό είπαν Μονπελιέ και Ανζέ, καθώς ηττήθηκαν από ομάδες της Γ’ κατηγορίας!

Από τη φάση των «64» προέκυψαν εκπλήξεις στο Κύπελλο Γαλλίας!

Οι δύο ομάδες της Ligue 1 αποχαιρέτησαν πρόωρα τον θεσμό, καθώς ηττήθηκαν 1-0 από τις Εντέντ και Βιρί Σατιγιόν της Γ’ κατηγορίας αντίστοιχα και μάλιστα ο αποκλεισμός ήρθε με τον χειρότερο τρόπο για την πρώτη, καθώς δέχθηκε το γκολ στις καθυστερήσεις!

Από ‘κει και πέρα, η Λιόν χρειάστηκε περίπου μία ώρα παιχνιδιού για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της μαχητικής Μπουρζ και με τα τέρματα των Τεριέ (59’) και Μεντί (77’), επικράτησε 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τους «32».

Αναλυτικά οι ομάδες που προκρίθηκαν από τους αγώνες του Σαββάτου (5/1) είναι οι: Βιρί Σαντιγιόν, Κρουά, Μαρινιάν, Ερμπιέρ, Μπαστιά, Ορλεάν, Αμιάν, Λιόν Ντουσέρ, Γκινγκάμπ, Μπερζεράκ, Εντέντ, Νανσί, Καέν, Ντιζόν, Βιλφράνς, Μετς, Σετ.