Πορτογαλία

Ζορίστηκε αλλά συνέχισε το σερί η Μπενφίκα

Ακάθεκτη συνεχίζει η Μπενφίκα που ξεπέρασε, αν και δυσκολεύτηκε, και το εμπόδιο της Σάντα Κλάρα, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 και έφτασε στην όγδοη διαδοχική νίκη στη Liga NOS.

Δεν τη σταματάει κανείς. Η Μπενφίκα αν και δυσκολεύτηκε στο «Σάο Μιγκέλ» γύρισε το ματς τούμπα, καθάρισε τη Σάντα Κλάρα με 2-1 και συνέχισε το εκπληκτικό σερί εντός συνόρων, σημειώνοντας την όγδοη σερί νίκη που την διατηρεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «αετοί» έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν ωριμότητα, πίεσκαι έφτασαν σε ακόμα μια νίκη.

Ο Καρβάλιο στο 17ο λεπτό, έβαλε σε ρόλο οδηγού τους γηπεδούχους, αλλά το γκολ του δεν ήταν αρκετό για να μπορέσει να βάλει φρένσο στην Μπενφίκα. Ο Βινίσιους σε κενή εστία μετά από παράλληλη μπαλιά του Πίτσι στο 54’ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Πορτογάλος μέσος στο 78’ από δημιουργός έγινε εκτελεστής, αφού με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή ολοκλήρωσε ιδανικά την ανατροπή για την ομάδα της Λισαβόνας.