Χάντμπολ

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», ο Ολυμπιακός νίκησε 32-22 τον Φαίακα Κέρκυρας στου Ρέντη για την όγδοη αγωνιστική της Handball Premier και έφτασε στο «8 στα 8» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε χαλαρά τον Φαίακα Κέρκυρας 32-22 στου Ρέντη σε εξ ματς της όγδοης αγωνιστικής της Handball Premier και ανέβηκε ξανά την κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας το απόλυτο, όπως και η ΑΕΚ.

Αντίθετα, οι νησιώτες έμειναν στην όγδοη θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 6-2, ενώ έφτασαν στο 9-3. Ο Φαίακας αντέδρασε και με σερί 4-0 μείωσε σε 9-7 και τη διαφορά να κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα.

Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-12, αλλά ο Ολυμπιακός ξαναπήγε στο +2 με +3 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη, η εικόνα παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το 40’. Εκεί, οι Μάλλιος, Μπάγιος και Μούγιτς την έφτασαν σε μεγάλα επίπεδα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπάγιος με 7 τέρματα, ενώ 6 σημείωσε για τους Κερκυραίους ο Χερουβείμ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημχ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Nομικός 3, Μάινας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3

Φαίακας (Ριγανάς): Τζούκας, Δούγιας 2, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σουλάνης, Τσιλιμπάρης, Σκουρτάι, Νάστος

Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 5/6 – 1/4