Μουντομπάσκετ 2014

Σιγά που θα τη δυσκόλευε!

Στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ προκρίθηκαν οι ΗΠΑ, αφού νίκησαν 98-71 τη Νέα Ζηλανδία, που δε δυσκόλεψε καθόλου την πρωτοπόρο του τρίτου ομίλου, η οποία έφτασε τις τρεις νίκες.

Δε βρήκαν καμία αντίσταση από τη Νέα Ζηλανδία οι ΗΠΑ, νικώντας 98-71 και προκρίθηκαν στους "16" του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας με τρεις νίκες.

Από την αρχή του αγώνα, οι ΗΠΑ έδειξαν την ανωτερότητά τους, κυρίως με τους ψηλούς τους, με τον Κένεθ Φαρίντ να σκοράρει τους εφτά από τους 12 πόντους της ομάδας του. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 27-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νέα Ζηλανδία προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της και μείωσε με 27-20 στη λήξη της περιόδου και, ενώ η πρωτοπόρος του τρίτου ομίλου συνέχιζε να πιέζει, η Νέα Ζηλανδία πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα και έκανε το 38-29.

Το ημίχρονο έφερε τις Ηνωμένες Πολιτείες με διαφορά 22 πόντων και τους Φαρίντ και Ντέιβς να κάνουν… όργια, καθώς πέτυχαν από 11 πόντους. Το σκορ έκλεισε στο 75-54.

Η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους (Φαρίντ, Ντέιβς), με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 29 (86-57) και τελικά επικράτησαν με 98-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 57-35, 75-54, 98-71

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 12 (2), Τόμπσον 12 (2), Ρόουζ 3, Φαρίντ 15, Γκέι 2, ΝτεΡόζαν 4, Ίρβινγκ 10 (1), Πλάμλι 1, Κάζινς 4, Χάρντεν 13 (1), Ντέιβις 21, Ντράμοντ 1

Νέα Ζηλανδία (Βούτσινιτς): Τάιτ 5, Μπάρλετ 9 (3), Πένι 6, Βούκανα 7, Κένι, Κ. Γουέμπστερ 8 (2), Αμπερκρόμπι 4 , Άντονι 11 (1), Φοτού 8 (2) , Φρανκ 6, Λόι 3 (1), Τ. Γουέμπστερ 4