Γενικά

Europe Youth Λουτρακίου: Τρία χρυσά στο ομαδικό η Πολωνία, ένα η Ρουμανία – Τρίτη η Ελλάδα στους αθλητές Under 15

Με τους τελικούς του ομαδικού στις τέσσερις κατηγορίες και την τρίτη θέση της Ελλάδας στους παίδες ολοκληρώθηκε την Παρασκευή η τρίτη μέρα του Europe Youth tournament πινγκ πονγκ του Λουτρακίου.

Σε μεγάλη πρωταγωνίστρια της τρίτης μέρας του Europe Youth tournament πινγκ πονγκ του Λουτρακίου εξελίχτηκε η Πολωνία, καθώς πανηγύρισε τρία χρυσά μετάλλια σε τέσσερις τελικούς. Πήρε την πρώτη θέση στα αγόρια Under 15, στα κορίτσια Under 13 και Under 15. Στα αγόρια Under 13 αναδείχτηκε νικήτρια η Ρουμανία.

Η Ελλάδα χώρα είχε πολύ γλυκό φινάλε. Στον αγώνα των παίδων για τις θέσεις 3-4, που έγιναν παράλληλα με τους τελικούς, η Εθνική ομάδα νίκησε μπροστά σε δεκάδες θεατές 3-1 σετ το Βέλγιο 1 και πήρε την τρίτη θέση.

Νωρίτερα, είχαν εξασφαλιστεί τρία ακόμα χάλκινα μετάλλια, δύο στα κορίτσια κι ένα στα αγόρια.
Το πρόγραμμα σήμερα άρχισε με τους ομίλους του απλού και συνεχίζεται το Σάββατο με τα «νοκ άουτ» του απλού και του διπλού μικτού.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του τελικού αγοριών Under 15 Αγγλία - Πολωνία 0-3:
Kacper PIWOWAR - Jan MRUGALA 0-3 (4-11, 6-11, 8-11)
Abraham SELLADO - Kacper PERKOWSKI 0-3 (9-11, 9-11, 10-12)
SELLADO / PIWOWAR – PERKOWSKI / MRUGALA 1-3 (5-11, 9-11, 11-5, 9-11)

Αναλυτικά, η εξέλιξη του τελικού κοριτσιών Under 13 Ρουμανία - Πολωνία 1-3:
Andreea BAIASU - Maja LAKOMA 2-3 (8-11, 11-7, 9-11, 11-6, 14-16)
Αλεχανδρα-Μαρια ΔΙΨΘ - Καταρζυνα ΡΑΞΚΟ΅΅ΣΚΑ 3-2 (3-11, 11-8, 11-9, 9-11, 11-8)
BAIASU / DICU – LAKOMA / RAJKOWSKA 1-3 (4-11, 11-9, 9-11, 7-11)
BAIASU – RAJKOWSKA 0-3 (3-11, 10-12, 4-11)

Αναλυτικά, η εξέλιξη του τελικού αγοριών Under 13 Πολωνία - Ρουμανία 0-3:
Hubert KWIECINSKI - Alexandru POP 2-3 (11-9, 4-11, 8-11, 11-1, 7-11)
Mikolaj PILCH - David TORO 1-3 (11-7, 9-11, 11-13, 6-11)
PILCH Mikolaj / KWIECINSKI – TORO / POP 1-3 (9-11, 15-13, 7-11, 9-11)

Αναλυτικά, η εξέλιξη του τελικού κοριτσιών Under 13 Ρουμανία –Πολωνία 0-3:
Maya Robert MADAR – Julia ZALEWSKA 2-3 (5-11, 11-7, 4-11, 11-8, 6-11)
Καρισα Γιασμίν ΣΕΡΒΑΝ - ΚΟΒΟΣΖ 0-3 (4-11, 8-11, 7-11)
ΜΑΔΑΡ/Μαρια-Αλεχάνδρα ΣΤΟΙΑΝ - ΚΟΒΟΣΖ/ΖΑΛΕΣΚΑ 1-3 (13-11, 8-11, 9-11, 5-11).

Στον «μικρό» τελικό, η Ελλάδα 1 πραγματοποίησε μία ακόμα πολύ αξιόλογη εμφάνιση και πέτυχε τρίτη νίκη εναντίον ξένης ομάδας. Βρέθηκε πίσω με 1-0 όταν ο Κωνσταντίνος ΑΛΕΞΟΥΔΗΣ έχασε με 3-1 σετ από τον Maxime DEGIVE. Ο Κωνσταντίνος ΦΑΚΑΡΟΣ επιβλήθηκε αργότερα 3-0 σετ του Noah GENART και στο κρίσιμο διπλό ο συνδυασμός δεξιόχειρα με αριστερόχειρα απέδωσε ξανά.

Στην πρώτη τους συνεργασία ΑΛΕΞΟΥΔΗΣ και ΦΑΚΑΡΟΣ σημείωσαν νέα νίκη εναντίον ξένου ζευγαριού, αυτή τη φορά με 3-0 σετ εναντίον των DEGIVE και GENART κι απέκτησαν το προβάδισμα με 2-1. Θεαματικό και με σασπένς το τέταρτο στη σειρά ματς, όπου ο ΦΑΚΑΡΟΣ ξεπέρασε τον DEGIVE με 3-2 σετ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πόντιουμ ανέβηκαν και φόρεσαν, επίσης, το χάλκινο μετάλλιο άλλες τρεις ελληνικές ομάδες, οι οποίες κατέκτησαν την τέταρτη θέση. Η Ελλάδα 2 στους αθλητές Under 13 (Μιχάλης ΜΠΙΤΧΑΒΑΣ, Σπύρος ΦΟΥΣΕΚΗΣ και στην τεχνική καθοδήγηση ο Χρίστος ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ). H Ελλάδα 1 στα κορίτσια Under 15 (Βασιλική ΜΠΟΥΛΑ, Άντζελα ΝΟΥΡΕ με προπονήτρια τη Ρούλα ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗ) κι η Ελλάδα 1 στα κορίτσια Under 13 (Αλεξάνδρα ΜΑΥΡΙΔΗ, Αφροδίτη ΣΑΡΙΚΑΚΗ με κοουτσάρισμα από τον Κωνσταντίνο ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟ).

Την τρίτη θέση κατέκτησαν, επίσης, η Κροατία στους παμπαίδες, το Βέλγιο στις κορασίδες και η Πολωνία 1 στις παγκορασίδες, χάλκινο μετάλλιο και για το Βέλγιο 1 στους παίδες.

Τις απονομές των επάθλων έκαναν ο general director του Sport Camp, Nikos KERASOVITIS, στην κατηγορία κοριτσιών Under 13, ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού στον Δήμο Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων, Sakis PAPATHANASIOU, στην κατηγορία κοριτσιών Under 15, ο γενικός γραμματέας της ελληνικής ομοσπονδίας, Vlasis GEORGIOU, στην κατηγορία αγοριών Under 13 και ο πρόεδρος της ΕΦΟΕπΑ, Konstantinos PAPAGEORGIOU, στην κατηγορία αγοριών Under 15.