Στίβος

Αγιάνα και Κιπρόπ επικράτησαν στον Μαραθώνιο των Παρισίων

Ο 20χρονος Αιθίπας Αμπέγε Αγιάνα θριάμβευσε στον Μαραθώνιο των Παρισίων, ενώ στις γυναίκες ξεχώρισε η Κενυάτισσα Χελάχ Κιπρόπ.

Σε ηλικία μόλις 20 ετών, ο Αιθίοπας, Αμπέγε Αγιάνα, τερμάτισε πρώτος στον Μαραθώνιο των Παρισίων, καθώς κάλυψε τα 42.195 μέτρα της διαδρομής, σε δύο ώρες, επτά λεπτά και 15 δευτερόλεπτα.

Ο Αγιάνα, άφησε στην δεύτερη θέση τον 29χρονο συμπατριώτη του, Γκουγέ Αντόλα (2:07.30), ο οποίος ήταν και το φαβορί του αγώνα, όταν πέντε χιλιόμετρα πριν από τον τερματισμό, αποσπάσθηκε των αντιπάλων του. Στην τρίτη θέση, τερμάτισε ο Κενυάτης, Γιοσφάτ Μποϊ με επίδοση 2:07.40, ενώ στις γυναίκες, πρώτευσε η Χελάχ Κιπρόπ από την Κένυα (2:23.17).