Θαλάσσια Σπορ

Ασημένιο μετάλλιο για Παπαθανασίου-Τσότρα

Το αργυρό μετάλλιο στο 57ο Κύπελλο Χριστουγέννων, που διεξήχθη στη Νίκαια της Γαλλίας κατέκτησαν οι ιστιοπλόοι Αιμίλιος Παπαθανασίου και Αντώνης Τσότρας.

Στην διοργάνωση έτρεξαν 33 σκάφη από 10 χώρες και ανάμεσά τους αγωνίστηκαν ο Ολυμπιονίκης και 5 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (2 χρυσά) Γάλλος Ξαβιέ και ο 2 φορές πρωταθλητής Ευρώπης Ιταλός Νέγκρι .

Στις 6 ιστιοδρομίες που έγιναν το ελληνικό πλήρωμα των Star τερμάτισε με τη σειρά 15,8,2,1,1,6 και κατάφερε να κατακτήσει την 2η θέση.

Νικητής ανεδείχθη ο Ντ. Νέγκρι με πλήρωμα τον Σ. Λάμπερτενγκ , ενώ ο Ξαβιέ Ρόχαρτ με πλήρωμα τον Σ.Πόντρε κατέλαβαν την 3η θέση.