Γενικά

Βαλκανικό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ: Πρόκριση στα προημιτελικά για τις Εθνικές μας ομάδες

Επιτεύχθηκε ο πρώτος στόχος για τις Εθνικές μας ομάδες επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών και γυναικών στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στο Σαράγεβο.

Οι Εθνικές ομάδες πινγκ πονγκ ανδρών και γυναικών πέρασαν στο ταμπλό των «8» του Βαλκανικού Πρωταθλήματος του Σαράγεβο και την Τετάρτη θα έχουν την πρώτη ευκαιρία να «κυνηγήσουν» μετάλλια.
Αμφότερες προκρίθηκαν με τη δεύτερη θέση στους ομίλους τους. Το συγκρότημα των ανδρών με μια νίκη και μια ήττα βρέθηκε σε τριπλή ισοβαθμία στο τρίτο γκρουπ, όπου με συντελεστή +1 από τα αποτελέσματα με τη Σερβία και τη Βουλγαρία κατετάγη δεύτερο.

Την πρωτιά πήρε η Βουλγαρία, η οποία έχασε το βράδυ 3-1 σετ από την Ελλάδα, αλλά είχε νικήσει τη Σερβία με 3-0 σετ.

Η Εθνική γυναικών κατέκτησε τη δεύτερη προνομιούχο θέση στο δεύτερο γκρουπ, όπου κατέβαλε με 3-0 σετ τη Βουλγαρία και το Κόσοβο κι ενδιάμεσα έχασε με αυτό το σκορ από την Τουρκία.

Την Τετάρτη, οι άνδρες αντιμετωπίζουν στα προημιτελικά το Μαυροβούνιο (10:00 Ελλάδας) και οι γυναίκες την «οικοδέσποινα» Βοσνία (στις 12:00). Οι πρώτοι, αν πάρουν τη νίκη, θ’ αντιμετωπίσουν αργότερα μέσα στη μέρα την Τουρκία στα ημιτελικά, ενώ οι δεύτερες θα βρουν απέναντί τους τη νικήτρια από τον αγώνα Ρουμανία-Βουλγαρία στην κορυφή του ταμπλό.

Στους άνδρες μετέχουν εννιά χώρες και σχημάτισαν τρία γκρουπ. Στο ξεκίνημα του τρίτου γκρουπ, η Εθνική ανδρών έδωσε δυνατή αναμέτρηση με τη Σερβία. Από τη θέση 1 της ομάδας ο Σταματούρος σημείωσε δύο νίκες, όμως δεν ήταν αρκετές. Ο Κορδούτης, που έκανε το ντεμπούτο του με το ανδρικό συγκρότημα και ο Αντωνιάδης ως δεύτερος παίκτης, πάλεψαν για την καθοριστική τρίτη νίκη, αλλά δεν την έφεραν.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Σερβία-Ελλάδα 3-2:
Νεμάνια Τζίλας-Γιώργος Σταματούρος 0-3 (6-11, 1-11, 9-11)
Αλέξα Γκάσεφ Νίκος Αντωνιάδης 3-1 (14-12, 7-11, 11-2, 11-5)
Ιβόρ Κάτιτς-Δημήτρης Κορδούτης 3-0 (11-8, 11-7, 11-9)
Γκάσεφ-Σταματούρος 1-3 (12-10, 4-11, 6-11, 9-11)
Τζίλας-Αντωνιάδης 3-1 (11-8, 9-11, 11-6, 11-9)

Ακολούθησε ο αγώνας με τη Βουλγαρία, η οποία παρέταξε δύο γνώριμους από τη θητεία τους στην ελληνική Α1, τον Πετιό Κράστεφ (αθλητή του Παναθηναϊκού και σήμερα) και τον Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ, αλλά και τον εξαιρετικό σε διεθνές επίπεδο παίδα Βελίτσκοφ. Ο Σταματούρος πέτυχε δύο θετικά αποτελέσματα και σε αυτόν τον αγώνα και ενδιάμεσα ο Κορδούτης έκαμψε οριακά τον Βελίτσκοφ. Πρώτη εμφάνιση με την Εθνική ανδρών έκανε εδώ ο Χατζηλυγερούδης, χάνοντας δύσκολα από τον Κράστεφ.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Βουλγαρία 3-1:
Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης-Πετιό Κράστεφ 1-3 (5-11, 9-11, 11-8, 11-13)
Γιώργος Σταματούρος-Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ 3-0 (11-8, 12-10, 11-8)
Δημήτρης Κορδούτης-Γιόαν Βελίτσκοφ 3-2 (11-5, 8-11, 6-11, 11-7, 12-10)
Σταματούρος-Κράστεφ 3-1 (11-6, 11-9, 12-14, 12-10)

Στο ομαδικό γυναικών οι συμμετοχές είναι 11 κι, επίσης, έγιναν τρία γκρουπ. Τα ελληνικά χρώματα έκαναν νικηφόρα πρεμιέρα στο Σεράγεβο όταν επικράτησαν της Βουλγαρίας με 3-1 σετ. Καθοριστική με δύο ατομικές νίκες απεδείχθη η Κιούφη στην πρώτη της εμφάνιση με το συγκρότημα της μεγάλης κατηγορίας. Στην έναρξη του αγώνα, μάλιστα, κατέβαλε τη νεαρή Σιντέλια Μούτλου, που μαζί με τη Λεμονιά Γκαϊντατζή αναδείχτηκαν το φετινό καλοκαίρι πρώτες στα Βαλκάνια στο διπλό κορασίδων. Πολύ κρίσιμη ήταν η νίκη της Τσεκούρα στο τρίτο στη σειρά ματς στα πέντε σετ, ενώ τη μοναδική ήττα υπέστη η Παπαδημητρίου.

Αλίκη Κιούφη-Σιντέλια Μούτλου 3-1 (11-7, 11-4, 9-11, 11-6)
Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Τσβετέλινα Γκεοργκίεβα 2-3 (7-11, 13-11, 11-8, 9-11, 9-11)
Δήμητρα Τσεκούρα-Ντάμλα Χασάνοβα 3-2 (8-11, 6-11, 11-3, 11-7, 13-11)
Κιούφη-Γκεοργκίεβα 3-0 (11-7, 14-12, 11-9)

Στη δεύτερη αγωνιστική η Εθνική μας έχασε με 3-0 σετ από την Τουρκία. Η Τσεκούρα θα μπορούσε να επικρατήσει στο δεύτερο ματς και να δώσει άλλη εξέλιξη στον αγώνα, πάντως γενικά οι Τουρκάλες έδειξαν καλύτερες.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Τουρκία-Ελλάδα 3-0:
Σιμάι Κουλακτσέκεν-Μαλαματένια Παπαδημητρίου 3-0 (11-8, 11-7, 11-7)
Οζγκέ Γιλμάζ-Δήμητρα Τσεκούρα 3-2 (11-8, 6-11, 8-11, 13-11, 11-7)
Έτσε Χαράκ-Αλίκη Κιούφη 3-1 (8-11, 11-8, 11-8, 11-6)

Στο κλείσιμο των αγωνιστικών το βράδυ της Τρίτης, η ελληνική ομάδα ήταν φαβορί απέναντι στο Κόσοβο και το επιβεβαίωσε με σκορ 3-0 για να «κλειδώσει» τη δεύτερη θέση. Την πρώτη εμφάνισή της στην πρωτεύουσα της Βοσνίας έκανε η 21χρονη Γερασιμάτου και επικράτησε στα πέντε σετ.

Σημειωτέον ότι μετά το backhand η αριστερόχειρας πρωταθλήτριά μας χρησιμοποιεί πλέον «δοντάκι».