Κολύμβηση

Έβδομος ο Χρήστου, παγκόσμιο ρεκόρ ο Κολέσνικοφ στα 50 μέτρα ελεύθερο

Με την έβδομη θέση θα επιστρέψει από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Γλασκώβης ο Απόστολος Χρήστου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 25.14 σε μία κούρσα που ήταν πολύ γρήγορη και, έτσι, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των υπόλοιπων συμμετεχόντων.

Αυτό φάνηκε και από το παγκόσμιο ρεκόρ του Κλίμεντ Κολέσνικοφ. Ο Ρώσος πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 24.00 και σημείωσε την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών σε άνδρες και εφήβους, αφήνοντας στην ιστορία το 24.04 του Λίαμ Τάνκοκ από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης το 200, ενώ κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο στην απόσταση.

inner

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γκλίντα με 24.66 και το χάλκινο ο Ράιαν με 24.64.