Κολύμβηση

Έβδομος ο Χρήστου, στον τελικό η Ντουντουνάκη

Ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την έβδομη θέση στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας του Οτοπένι.

Με χρόνο 50.43, ο Απόστολος Χρήστου πήρε την έβδομη θέση στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας του Οτοπένι.

Οι Γάλλοι ανέβηκαν στις δυο ψηλότερες θέσεις του βάθρου, με τον Τομάκ να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 49.72 και τον Εντόι-Μπουάρ το ασημένιο με 49.96, ενώ οι Μόρα και Ουνγκούρ τερμάτισαν σε 50.04, κατακτώντας από ένα χάλκινο μετάλλιο.

Ανήμερα της ονομαστικής της γιορτής, η Άννα Ντουντουνάκη θα διεκδικήσει το τέταρτο μετάλλιό της στα 100 μέτρα πεταλούδα γυναικών στη διοργάνωση. Με χρόνο 56.65 στην πρώτη ημιτελική σειρά, η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια πήρε τη δεύτερη θέση και προκρίθηκε με την τρίτη καλύτερη επίδοση στον τελικό των 100 μέτρων πεταλούδας, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο.

Κορυφαία των ημιτελικών ήταν η Γερμανίδα Αντζελίνα Κέλερ με 55.76. Ελάχιστα πιο γρήγορη από τη Ντουντουνάκη ήταν η Σουηδέζα Λουίζ Χάνσον με 56.47, ενώ από τις υπόλοιπες μόνο η Ιρλανδέζα Ελεν Ουόλς «κατέβηκε» τα 57’’ (56.90).

Με νέο πανελλήνιο ρεκόρ Νέων ανδρών με επίδοση 22.98 στα 50 μέτρα πεταλούδα, ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας κατέλαβε τη 13η θέση στους ημιτελικούς του αγωνίσματος. Ο Ελληνας πρωταθλητής είχε προκριθεί εκεί με 23.18, καταρρίπτοντας το 23.72 του Φώτη Κολιόπουλου στις 10/12/2009.

Η οκτάδα του τελικού έκλεισε με το 22.68 που σημείωσε ο Γάλλος Στανίσλας Χουιλέ.

Την καλύτερη επίδοση των ημιτελικών σημείωσε ο πρωταθλητής Ευρώπης, ο Ούγγρος Σεμπαστιάν Σάμπο, με 21.86.