Στίβος

«Χρυσός» στην τελευταία βολή ο Σταλ

Με μια βολή στα 71,46 στην έκτη του προσπάθεια, ο Ντάνιελ Σταλ «έκλεψε» την πρώτη θέση στον τελικό της δισκοβολίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης από τον Κρίστιαν Τσεχ.

Επέστρεψε στην κορυφή της δισκοβολίας ο Ντάνιελ Σταλ. Ο Σουηδός, παγκόσμιος πρωταθλητής το 2019 στο αγώνισμα, πήρε την πρώτη θέση με βολή στα 71,46 στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης και με νέο ρεκόρ αγώνων «έκλεψε» την πρωτιά από τον νικητή του Όρεγκον, τον Κρίστιαν Τσεχ.

Ο Σλοβένος πρωταθλητής ήταν πρώτος μέχρι την τρίτη βολή με 69,27, ο Σταλ έριξε 69,37 στην τέταρτη, ο Τσεχ έκανε 70,02 στη έκτη, όμως όταν ήρθε η σειρά του στην τελευταία βολή ο Σταλ έκανε το 71,46 και του πήρε την «μπουκιά από το στόμα».

Τρίτος ήταν ο Λιθουανός Μίκολας Αλέκνα με 68,85 στην τέταρτη προσπάθεια του.