Γενικά

Έξι νέα εθνικά ρεκόρ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας, πρώτος ο Παναθηναϊκός

Έξι πανελλήνια ρεκόρ σημάδεψαν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας ΑΜΕΑ που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο της Αθήνας.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας ΑΜΕΑ που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο της Αθήνας διεξήχθη παράλληλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας εφήβων, παίδων και κορασίδων της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Τρία νέα εθνικά ρεκόρ σημείωσε ο μοναδικός εκπρόσωπος της ελληνικής ποδηλασίας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, Νικόλαος Παπαγγελής. Κατέρριψε τα ρεκόρ στις κατηγορίες στο σπριντ, το χιλιόμετρο, αλλά και τα 3.000 μέτρα, την ίδια στιγμή που ο Νικόλαος Παπακυργιάκης σημείωσε δύο πανελλήνια ρεκόρ στο σπριντ και το χιλιόμετρο.

Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και ο Σωτήρης Βαβαρούτσος στο σπριντ, με την ομάδα του, τον Παναθηναϊκό, να κατακτά και την πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων (τέσσερα χρυσά, δύο χάλκινα).

Στη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα βρέθηκε ο Τάλως με τρία χρυσά, δύο ασημένια, ενώ στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν Καστελλάνοι και Ηρόδικος, που είχαν από δύο χρυσά μετάλλια.

Στην πέμπτη θέση με τέσσερα ασημένια μετάλλια βρέθηκε ο Πήγασος Κυψέλης.


Οι τρεις πρώτοι ανά αγώνισμα:

Σπριντ ανδρών
Κατηγορία Β
1. Χρήστος Σανδαλάκης/Σωτήρης Μπρέτας (Τάλως) 10.365
2. Κωνσταντίνος Τσαγγατάκης/Δημήτρης Σκιντζής (Τάλως) 12.193

Σπριντ
Κατηγορία C2
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος) 13.115 ΝΠΡ

Κατηγορία C4
1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι) 13.209 ΝΠΡ

Κατηγορία C5
1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός) 14.722 ΝΠΡ
2. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης) 15.232
3. Ανέστης Λουκάς (Παναθηναϊκός) 17.734

1.000μ.
Κατηγορία Β
1. Χρήστος Σανδαλάκης/Σωτήρης Μπρέτας (Τάλως) 1:08.439
2. Κωνσταντίνος Τσαγγατάκης/Δημήτρης Σκιντζής (Τάλως) 1:16.539

Κατηγορία C2
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος) 1:21.584 ΝΠΡ

Κατηγορία C4
1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι) 1:18.811 ΝΠΡ

Κατηγορία C5
1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός) 1:26.945
2. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης) 1:37.032
3. Ανέστης Λουκάς (Παναθηναϊκός) 1:45.058

3.000μ.
Κατηγορία C2
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Καστελλάνοι) 3:52.546 ΝΠΡ

Ατομικό Πουρσουίτ 4.000μ.
Κατηγορία Β
1. Κωνσταντίνος Τσαγγατάκης/Δημήτρης Σκιντζής (Τάλως) 5:07.711

Κατηγορία C4
1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι) 6:02.799

Κατηγορία C5
1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός) 5:54.503
2. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης) 6:30.640
3. Ανέστης Λουκάς (Παναθηναϊκός) 7:49.250

Σκρατς
Κατηγορία C5
1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός)
2. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγσος Κυψέλης)

Omnium
Κατηγορία C5
1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός)
2. Σπύρος Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης)

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

close menu
x