Γενικά

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ Νέων: Το απόλυτο των νικών σε επτά ματς για την Εθνική

Μία άψογη και πολύ παραγωγική μέρα ήταν για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση η εναρκτήρια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων του Βελιγραδίου.

Την Τετάρτη, οι Εθνικές μας ομάδες πινγκ πονγκ Νέων πέτυχαν το απόλυτο των νικών σε επτά αγώνες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, κάτι που ίσως και να μην έχει ξαναγίνει ποτέ στο θεσμό μέσα σε μία αγωνιστική μέρα.

Οι Εθνικές ομάδες των παίδων και των κορασίδων διπλασίασαν τις επιτυχίες τους κόντρα σε σκανδιναβικές δυνάμεις κι, ό,τι κι αν συμβεί στο φινάλε τους στην πρώτη φάση την Πέμπτη, έχουν σίγουρη την κορυφή στους ομίλους τους. Έκαμψαν τη Δανία και τη Σουηδία αντίστοιχα με 3-2 σετ.

Το «δύο στα δύο» έκανε και το συγκρότημα των νεανίδων, επικρατώντας 3-1 της Λετονίας και την Πέμπτη παίζει για την πρωτιά στο όγδοο γκρουπ με αντίπαλο την επικεφαλής Σερβία.

Οι έφηβοι δεν είχαν άλλο ματς την Τετάρτη, έχουν αρχίσει με το 3-0 σετ εναντίον της Εσθονίας και στην καθοριστική τρίτη αγωνιστική διεκδικούν την Πέμπτη την πρώτη θέση στο πέμπτο γκρουπ, αντιμετωπίζοντας το Ισραήλ (επικεφαλής).

Σημειώνουμε ότι οι ομάδες που τερματίζουν πρώτες στους ομίλους της Β’ κατηγορίας πηγαίνουν στα πλέι οφ και διεκδικούν με περισσότερες ελπίδες την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Δύο ντέρμπι περιελάμβανε η απογευματινή ενότητα για τα γαλανόλευκα χρώματα και ήταν ευχάριστη συγκυρία για τους φίλους του αθλήματος. Το συγκρότημα των παίδων (Under 15) έφτασε σε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ απέναντι στη Δανία για τη δεύτερη αγωνιστική του ένατου γκρουπ. Ήταν ο δυσκολότερος αντίπαλος σε αυτή τη φάση και μετά από δύο ώρες οι διεθνείς μας ξεπέρασαν το εμπόδιό του για να εξασφαλίσουν την πρωτιά στο γκρουπ.

Στο άλλο ματς της δεύτερης αγωνιστικής, η Εσθονία νίκησε την Κύπρο με 3-0 σετ.
Η ομάδα της Μεγαλονήσου είναι η επόμενη αντίπαλος την Πέμπτη στις 15:00, η Εθνική μας είναι το φαβορί και θέλει να φτάσει στην κορυφή μόνο με νίκες.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Δανία-Ελλάδα 2-3:

Ντομίνικας Σαμουόλις-Δημήτρης Σωτηρόπουλος 3-1 (11-9, 11-9, 8-11, 14-12)
Γιόχαν Ένγκμπεργκ Χάφστεν-Κωνσταντίνος Μηλικούδης 0-3 (6-11, 5-11, 9-11)
Χάφστεν/Σαμουόλις-Μάριος Κατσαπρακάκης/Σωτηρόπουλος 0–3 (10-12, 9-11, 8-11)
Σαμουόλις-Μηλικούδης 3-1 (12-10, 8-11, 11-5, 11-9)
Χόφστεν-Σωτηρόπουλος 0-3 (9-11, 7-11, 5-11)

Σε διπλανό τραπέζι στη σάλα του «Stark Arena» αγωνίστηκαν οι κορασίδες. Η απειλή από την επικεφαλής Σουηδία περιελάμβανε και μία Ελληνίδα προπονήτρια, τη Μαρία Χριστοφοράκη, που βρίσκεται στην αποστολή των Σκανδιναβών σε μία ακόμα μεγάλη διοργάνωση. Το δίδυμο των Γκαϊντατζή και Καζάκου απέδωσε εξαιρετικά, έδειξε και δυνατή ψυχολογία στις πιο κρίσιμες στιγμές και κατάφερε την υπερπολύτιμη νίκη με 3-2 σετ ύστερα από δύο ώρες και 20’.

Με 4 βαθμούς προπορεύεται στο όγδοο γκρουπ, την Πέμπτη ολοκληρώνει τα παιχνίδια της με το Μαυροβούνιο στις 10:00 και δεν κινδυνεύει να χάσει τα κεκτημένα.

Το Μαυροβούνιο έχει ήδη δύο ήττες με 3-0 σετ (η δεύτερη από το Αζερμπαϊτζάν) και η Εθνική μας, ακόμα κι αν ηττηθεί στο φινάλε, ευνοείται σε πιθανή ισοβαθμία και με τη Σουηδία και με Αζερμπαϊτζάν, το οποίο νίκησε 3-1 σετ στην πρεμιέρα.

Στον καθοριστικό πέμπτο αγώνα με τη Σουηδία η Καζάκου έχασε ματς μπολ στο τρίτο σετ, όμως ήταν πιο ποιοτική από την αντίπαλό της και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Σουηδία-Ελλάδα 2-3:
Άγκνες Σβένσον-Ζωή Καζάκου 3-1 (8-11, 11-9, 11-4, 11-5)
Τούβα Μάρθα Όρεντσον-Λεμονιά Γκαϊντατζή 1-3 (6-11, 11-9, 8-11, 6-11)
Όρεντσον/Σβένσον-Γκαϊντατζή/Καζάκου 3-0 (13-11, 12-10, 16-14)
Σβένσον-Γκαϊντατζή 1-3 (9-11, 7-11, 11-5, 9-11)
Όρεντσον-Καζάκου 1-3 (9-11, 11-13, 14-12, 8-11)

Η Εθνική νεανίδων (Under 19) πραγματοποίησε μία ακόμα αξιόλογη εμφάνιση και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Λετονία. Μετά το δυνατό ξεκίνημα στο όγδοο γκρουπ με 3-0 σετ κόντρα στη Σκωτία, ξεπέρασε και τη Λετονία με 3-1 σετ.

Δύο θετικά αποτελέσματα ήρθαν από τη θέση 1 και την Παπαδημητρίου, ενώ μία ακόμα πρωτοεμφανιζόμενη στον θεσμό αθλήτρια, η Αλεξούδη, πέτυχε το καλύτερο στο κρίσιμο τρίτο ατομικό ματς.

Η Ελλάδα βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου μαζί με τη Σερβία, η οποία στην άλλη συνάντηση της δεύτερης αγωνιστικής κατέβαλε τη Σκωτία με 3-0.

Το καθοριστικό παιχνίδι με την επικεφαλής του γκρουπ για την πρωτιά διεξάγεται την Πέμπτη στις 12:30.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Λετονία 3-1:
Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Αλεξάντρα Γέρσοβα 3-0 (11-8, 11-5, 11-8)
Χρυσή Φωτιάδου-Σαμπίνα Μουζάγεβα 1-3 (11-5, 4-11, 7-11, 8-11)
Κατερίνα Αλεξούδη-Ρεζίγια Μέλκε 3-0 (11-6, 11-6, 11-2)
Παπαδημητρίου-Μουζάγεβα 3-0 (11-9, 11-7, 11-7)

Για την Εθνική εφήβων, υπήρχε ένα ματς την Τετάρτη. Τη νίκη με 3-0 απέναντι στην Εσθονία ακολούθησε το απόγευμα, στη δεύτερη αγωνιστική, η ανάλογη επικράτηση του Ισραήλ με την ίδια αντίπαλο.

Ως εκ τούτου, η αναμέτρηση της Πέμπτης με την επικεφαλής ομάδα του πέμπτου γκρουπ στις 15:00 θα κρίνει και την πρώτη θέση.