Γενικά

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ U13: Ο Σασσάνης στο κυρίως ταμπλό του απλού

Μία πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του απλού επιφύλαξε ως θετικότερη εξέλιξη για τα ελληνικά χρώματα η τρίτη μέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 13 του Βουκουρεστίου.

Ο Γιώργος Σασσάνης προκρίθηκε στο λεγόμενο A Finals στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 13 του Βουκουρεστίου με τη δεύτερη θέση από τον όμιλό του και σε ταμπλό των «64» θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Τα υπόλοιπα πέντε παιδιά δεν τα κατάφεραν το ίδιο και θα συνεχίσουν από το Σάββατο σε ματς κατάταξης στο Β επίπεδο του απλού παμπαίδων και του απλού παγκορασίδων (Β Finals).
Ο Σασσάνης κι η Αναστασία Μιχάλαρου είχαν νίκη στον πρώτο γύρο του διπλού μικτού, ενώ απευθείας έχουν βρεθεί εκεί οι Απόστολος Βατσακλής/Αφροδίτη Σαρικάκη.

Στο ομαδικό, η Ελλάδα έχασε το βράδυ της Παρασκευής 3-0 από τη Μολδαβία και το Σάββατο ολοκληρώνει τους αγώνες κατάταξης, παίζοντας για τις θέσεις 27-28 απέναντι στη Σλοβενία.
Οι αγώνες της Παρασκευής έκλεισαν με το ομαδικό. Στην προβλεπόμενη, για το στάδιο 3, αλλαγή του συστήματος διεξαγωγής κάθε ομαδικής συνάντησης, όλα τα ματς κρίνονταν υπέρ του καλύτερου των πέντε αγώνων.

Η μικτή Εθνική μας ομάδα μετά τα αποτελέσματα της Πέμπτης στο νέο γκρουπ, στο στάδιο 2 πήγε στο μίνι ταμπλό των θέσεων 25-28. Ήθελε την πρώτη νίκη στο «Polivalenta Hall», όμως έχασε ξανά από τη Μολδαβία, αυτή τη φορά με 3-0 (στο γκρουπ του σταδίου 1 το σκορ με τον ίδιο αντίπαλο ήταν 4-1).

Σε αυτό το παιχνίδι δεν χρησιμοποιήθηκαν ο Βατσακλής κι η Μιχάλαρου.

Ο τελευταίος αγώνας της Εθνικής κόντρα στη Σλοβενία αρχίζει στις 09:00 του Σαββάτου. Οι Σλοβένοι για τις θέσεις 25-28 έχασαν 3-1 από την Εσθονία.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Μολδαβία 0-3:
Θεοφάνης Μαρκουλάκης/Ελπίδα Τασιού-Αντρέι Μισκίσιν/Μαρία Κούτσιουκ 0-3 (4-11, 3-11, 4-11)
Αφροδίτη Σαρικάκη-Αντρέα Ντέλεφ 0-3 (6-11, 5-11, 7-11)
Γιώργος Σασσάνης-Ρόμπερτ Γκράουρ 0-3 (9-11, 3-11, 7-11)

Στον τελικό του μικτού ομαδικού αναμετρώνται το Σάββατο στις 19:20 η Ισπανία κι η Γερμανία. Στους συναρπαστικούς ημιτελικούς, η Γερμανία ξεπέρασε τη Γαλλία με 3-2 σετ κι η Ισπανία με το ίδιο σκορ τη Ρουμανία.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ
Τα γκρουπ του απλού άνοιξαν το πρόγραμμα της Παρασκευής. Οι δύο πρώτοι αθλητές κι οι δύο πρώτες αθλήτριες θα προκρίνονταν στο κυρίως ταμπλό (A Finals), ενώ οι υπόλοιποι/ες θα περνούσαν στο πιο κάτω επίπεδο (B Finals).

Στο απλό παμπαίδων, σχηματίστηκαν 22 προκριματικά γκρουπ. Ο Βατσακλής αγωνίστηκε στο πέμπτο. Αρχικά, έχασε από τον Αζέρο Ονούρ Γκουλουζάντε (επικεφαλής) με 3-0 σετ (7-11, 3-11, 8-11) και μετά νίκησε τον Σλοβένο Τίγιαν Μάλιτς (11-5, 11-8, 12-10). Στην καθοριστική τρίτη αγωνιστική κάμφθηκε από τον Ουκρανό Νταβίντ Ντρομπόφ με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 9-11) και πήρε την τρίτη θέση.

Ο Σασσάνης ήταν στο 11ο γκρουπ. Η νίκη του με ανατροπή από 0-2 και στην παράταση του πέμπτου σετ κόντρα στον ανεξάρτητο Χλεμπ Κατσιάνοβιτς είχε αποφασιστική σημασία (8-11, 8-11, 11-7, 11-4, 12-10). Νωρίτερα, νίκησε τον Αζέρο Σακίρ Γκαντίροφ με 3-0 σετ (11-8, 11-7, 11-3) κι ηττήθηκε από τον επικεφαλής Ούγγρο Μπένζαμιν Βάμοσι (επικεφαλής) με 3-0 σετ (6-11, 8-11, 6-11) και κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Η κλήρωση στον πρώτο γύρο τον έφερε αντιμέτωπο με το έβδομο φαβορί του αγωνίσματος, τον Ρουμάνο Νταβίντ Τόρο στις 15:45 του Σαββάτου.

Ο Μαρκουλάκης μετείχε στο 19ο γκρουπ. Κατέβαλε τον Κοσοβάρο Ρεσούλ Σμαϊλί με 3-1 σετ (9-11, 11-6, 11-8, 12-10) κι έχασε 3-0 σετ από τον επικεφαλής Κροάτη Νίκολα Τζούριτς (6-11, 7-11, 5-11) κι, επίσης, 3-0 από τον Πολωνό Άνταμ Στάτσοβιακ (10-12, 8-11, 5-11). Έτσι, κατετάγη τρίτος.

Στο απλό παγκορασίδων έγιναν 20 γκρουπ. Η Μιχάλαρου τερμάτισε στην τέταρτη θέση του τρίτου γκρουπ. Έχασε στα τρία σετ από την Τουρκάλα Μπούσε Κότσακ (10-12, 8-11, 5-11), τη Βουλγάρα Πολίνα Έντσεβα (8-11, 8-11, 5-11) και την επικεφαλής, τη Σουηδέζα Σίρι Μπένιεγκορντ (4-11, 1-11, 3-11).

Η Σαρικάκη βρισκόταν στο 15ο γκρουπ. Γνώρισε, επίσης, τρεις ήττες κι έμεινε τελευταία. Έχασε με 3-0 σετ από την επικεφαλής, την Ελβετίδα Ιλβί Ούρλικ (3-11, 5-11, 6-11), με 3-1 σετ από τη Βεράνικα Μπαράναβα, η οποία αγωνίζεται ως ανεξάρτητη (9-11, 11-9, 9-11, 4-11) και με 3-1 από τη Σουηδέζα Αλίσια Ένμπομ (6-11, 13-11, 10-12, 5-11).

Η Τασιού ήταν στο 20ό γκρουπ και βρέθηκε, επίσης, στην τέταρτη θέση. Έχασε από τη Σλοβάκα επικεφαλής Μπιάνκα Μπάσοβα με 3-0 σετ (6-11, 5-11, 10-12), από τη Σλοβένα Καρίν Σλάτινσεκ με 3-1 σετ (7-11, 9-11, 11-7, 9-11) κι από τη Βουλγάρα Μπελοσλάβα Μπαλκάνσκα με 3-1 σετ (6-11, 7-11, 11-9, 12-14).

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΠΛΟ ΜΙΚΤΟ
Το διπλό μικτό παμπαίδων-παγκορασίδων άρχισε το απόγευμα σε ταμπλό των «128». Οι Σασσάνης/Μιχάλαρου μπήκαν δυνατά και νίκησαν για τον πρώτο γύρο τους Βούλγαρους Ντίμιταρ Ντιμιτρόφ/Καλίνα Στεφάνοβα με 3-0 σετ (11-6, 11-3, 11-9). Το Σάββατο αντιμετωπίζουν στους «64» τους Πίνταρ Σεριντάν/Αναστασίγια Ζιμπούνοβα από την Ιρλανδία και τη Λετονία αντίστοιχα.

Οι Βατσακλής/Σαρικάκη είχαν «bye» στον πρώτο γύρο και το Σάββατο κοντράρονται με τους Φιλίπ Νάγκι/Μπιάνκα Μπάσοβα από τη Σλοβακία.

Ο Μαρκουλάκης κι η Μιχάλαρου αποκλείστηκαν στον πρώτο γύρο με ανατροπή από τους Ιβάν Ζετσάου και Ουλιάνα Μπαϊράκοβα που αγωνίζονται ως ανεξάρτητοι. Πήραν τα δύο πρώτα σετ με 11-6, 14-12 κι έχασαν τα επόμενα με 2-11, 7-11 και 9-11.

* Στα ατομικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετέχει κι ο Κύπριος Γιώργος Τζιάμπος. Είναι ο 13χρονος γιος του Ανδρέα, πρώην διεθνούς και πολύ γνωστού στους Έλληνες φίλους του αθλήματος από τη θητεία του στην Α1 με τον ΑΟ Ταταύλα. Ο Τζιάμπος αποκλείστηκε ως τέταρτος στο 21ο γκρουπ, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι παίρνει κι εκείνος πολύτιμη εμπειρία για το μέλλον και πλέον συνεχίζει στο Β επίπεδο.