Στίβος

Πρωτιά για Γκαρσία στα 800 μέτρα

Χάρη στο σπριντ του στα τελευταία 400 μέτρα, ο Μαριάνο Γκαρσία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου.

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 800 μέτρα ο Μαριάνο Γκαρσία. Ο Ισπανός πρωταθλητής μεσαίων αποστάσεων πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος στο Μόναχο με 1.44.85, που αποτελεί και ατομικό του ρεκόρ, επικρατώντας στα τελευταία 400 μέτρα στο σπριντ κόντρα στον παγκόσμιο πρωταθλητή των 1.500 μέτρων, τον Βρετανό Τζέικ Ουάιτμαν, που τερμάτισε σε 1.44.91 και έκανε την καλύτερη φετινή του επίδοση.

Ετσι, ο Γκαρσία έγινε ο πρώτος Ισπανός αθλητής που κερδίζει χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Τρίτος ήταν ο Ιρλανδός Μαρκ Ινγκλις με 1.45.19.