Γενικά

Γκόλμπολ: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ήφαιστος στους άνδρες, η Κλειώ επανέλαβε την περυσινή επιτυχία στις γυναίκες

Υπό το βλέμμα της Ιωάννας Καρυοφύλλη, ολοκληρώθηκε την Κυριακή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα γκόλμπολ ανδρών, καθώς στο αντίστοιχο των γυναικών η Κλειώ Θεσσαλονίκης επανέλαβε την περυσινή της επιτυχία.

Στους άνδρες, η πρωτιά στην πρώτη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος γκόλμπολ κρίθηκε στη διαφορά των τερμάτων, με την Κλειώ Θεσσαλονίκης να ισοβαθμεί με τον Ήφαιστο και τον Ιωνά στους 9 βαθμούς, με τους περυσινούς πρωταθλητές να παίρνουν την πρωτιά στη διαφορά τερμάτων.

Στον ημιτελικό, όμως ο Κεραυνός, έκανε την ανατροπή, νίκησε την Κλειώ με 13-8 και στέρησε στους παίκτες της να βρεθούν στον τελικό και να κάνουν το «back to back».

Στον τελικό, η έτερη ομάδα της Θεσσαλονίκης, ο Ήφαιστος, που επικράτησε στον άλλο ημιτελικό του Ιωνά, αντιμετώπισε τον Κεραυνό, όπου και επικράτησε μετά από συναρπαστικό παιχνίδι 15-10 και κατέκτησε το πρωτάθλημα. Με τους περυσινούς πρωταθλητές να νικούν τον Ιωνά στον «μικρό» τελικό και να κατακτούν το χάλκινο μετάλλιο.

Στις γυναίκες, η περυσινή πρωταθλήτρια, Κλειώ, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης κι επανέλαβε την επιτυχία της, επικρατώντας στον τελικό της ομάδας του Κεραυνού με 7-0.