Χάντμπολ

Έκανε το 2/2 η ΑΕΚ, μεγάλη ανατροπή από τα Βριλήσσια

Η ΑΕΚ επικράτησε στο κλειστό της «Μίκρα 3» με 22-18 της Πυλαίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier. Μεγάλη ανατροπή από τα Βριλήσσια κόντρα στον Ιωνικό.

Η Πυλαία φιλοξένησε στη «Μίκρα 3» την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier, με την «Ένωση» να επικρατεί 22-18.

Η Πυλαία στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, κατάφερε να κρατήσει χαμηλά στο σκορ την ΑΕΚ με τις καλή δουλειά από την άμυνα και πήραν προβάδισμα με διαφορά δύο τερμάτων (4-2). Με τη συμπλήρωση των 20 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει τη διαφορά το τέρμα (5-4).

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το προβάδισμα ενός τέρματος (7-8), μια διαφορά που κράταγαν από το 23ο λεπτό όταν ο Κεδέρης έκανα το 6-5 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και το +6 (12-18) στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο οι παίκτες του Μπάμπη Ανανιάδη έδειξαν πως δεν έχουν σκοπό να τα παρατήσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 15-18. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Ηλιόπουλος έδωσε προβάδισμα και πάλι στην «Ένωση», που με αυτόν τον τρόπο κλείδωσε τη νίκη.

Αμέσως μετά την αναμέτρηση του αγώνα, ο Αλέξης Αλβανός δήλωσε: «Η λειτουργία της άμυνάς μας καθόρισε το αποτέλεσμα. Κάναμε λάθη στην επίθεση και πρέπει να τα δούμε. Χάσαμε αρκετά σουτ. Κάθε παιχνίδι έχει να σου προσφέρει κάτι και από αυτό πρέπει να πάρουμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε»

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-2, 5-4, 6-8, 7-8 (ημχ), 7-10, 11-15, 13-18, 15-18, 18-22.

Πυλαία (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Μέτσης 2, Τσαμεσίδης 1, Καραγκιοζόπουλος 4, Λαστσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Ορφανουδάκης 1, Μπάτζιος 2, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Κυριακού , Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ 2, Ζίφκοβιτς 3, Γιούκιτς, Μόγια, Νικολαΐδης, Παπαδιονυσίου 1, Λέμος 4, Ηλιόπουλος 6, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Αλμέιδα, Λιάπης, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-7. Πέναλτι: 1/1 – 3/5

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: «Μετά τη λήξη του αγώνα εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και κατευθύνθηκε στο τραπέζι της γραμματείας ο πρόεδρος της ΑΕΣΧ Πυλαίας, Μπαμπαράτσας Γεώργιος και απευθύνθηκε προσβλητικά προς τους διαιτητές. Ακολουθεί έκθεση».

Βριλήσσια-Ιωνικός: Επική ανατροπή μέσα σε 10 δευτερόλεπτα.

Την πρώτη νίκη με επεισοδιακό τρόπο μετά από 11 χρόνια, πήρε η ομάδων των Βριλησσίων κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας με 29-28.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά τριών τερμάτων δύο λεπτά πριν την λήξη, ωστόσο με σερί 4-0 και το τελευταίο γκολ να μπαίνει σε νεκρό χρόνο με εκτέλεση πέναλτι, κατάφεραν να κάνουν απίστευτη ανατροπή.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 7-5, 9-9, 12-13, 14-15 (ημχ), 18-18, 20-21, 21-22, 22-22, 23-25, 29-28.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ(Τούτσης): Καραδήμας, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Βλάχος, Τόμπρος 1, Πανταζής, Αντωνιάδης 1, Καραμασιώτης 1, Αναστασίου, Ζαρίκος 1, Χερουβείμ 10, Βαμβακάς 1, Μ. Στάθης 1, Χουρσουντιάν 7, Π. Στάθης 2, Χάλαρης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Κουκουλάς 4, Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Χαντέλης 3, Μπούτος 4, Μελετάκος, Δεληχρήστος 5, Τοκατζόγλου 1, Μαντζόπουλος 4, Ελοζιέουα 1, Χελιώτης, Μπαλάσκας 2.