Χάντμπολ

Νίκησε τον ΠΑΟΚ και… πάτησε κορυφή η ΑΕΚ!

Με το… δεξί άρχισε η ΑΕΚ τη Β’ φάση της φετινής Handball Premier, καθώς κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 29-27 στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας μαζί του.

Με μια μεγάλη νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ τη Β’ Φάση της Handball Premier, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 29-27 στο «Γεώργιος Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Από την αρχή, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το σκορ άνοιξε ο «δικέφαλος του Βορρά», ο οποίος απέκτησε διαφορά δύο τερμάτων (2-4). Ωστόσο, η «Ένωση» ισοφάρισε με το πρώτο γκολ του νέου μεταγραφικού της αποκτήματος, Στεφάνοβιτς και τον Ουγκάλντε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6, με την ΑΕΚ να παίρνει τότε εκ νέου διαφορά δύο γκολ (6-8), αλλά οι Αραμπατζής και Ουγκάλντε ισοφάρισαν.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (10-9), με τον Πλάθα ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αραμπατζής διαμόρφωσε το 12-11. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Πλάθα Χιμένεθ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για ένα φάουλ πάνω στον Τσαμουρίδη, ενώ ο Καλόμοιρος με buzzer beater διαμόρφωσε το 13-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί του ΠΑΟΚ με τρία γκολ (14-15). Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης με τους Τζορτζίνη και Μέντουριτς προηγήθηκε (15-17), αλλά ο Λέμος μείωσε και πάλι στο γκολ. Με τον Αραμπατζή, η ΑΕΚ «έπιασε» τον αντίπαλο της στο σκορ (18-18) ενώ με τέσσερα σερί τέρματα του κορυφαίου της αναμέτρησης, Μόγια, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν... κεφάλι στο σκορ (22-20).

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 22-22 με τον Αποστόλου και τον Σεϊρεκίδη, με τον Μπριάτκα να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (23-22). Ο Μόγια, ο Λέμος και ο Παπαδιονυσίου έδωσαν «αέρα» 4 τερμάτων στην ΑΕΚ (26-22), που είχε σφίξει παράλληλα την άμυνά της. Ο Αραμπατζής συνδυάστηκε εκπληκτικά με τον Μόγια και 5 λεπτά πριν το τέλος, ο Ισπανός διαμόρφωσε το 27-23.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (28-27), αλλά ο Αραμπατζής στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσε το τελικό 29-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημ.), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Στάθης, Ηλιόπουλος, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Γκικόβ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.

Διαιτητές: Πάτιος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινες: 1-0. Πέναλτι: 2/2-2/2.