Χάντμπολ

Άνετο πέρασμα της ΑΕΚ από τα Βριλήσσια

Η ΑΕΚ πέρασε άνετα από τα Βριλήσσια (20-30), στο πρώτο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier, παραμένοντας στο «κυνήγι» του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία και με συνοπτικές διαδικασίες, η ΑΕΚ συνέχισε με νίκη την πορεία της στη Handball Premier, επικρατώντας 30-20 στην έδρα των Βριλησσίων, παραμένοντας στη δεύτερη θέση και στο «κυνήγι» του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

Η «Ένωση» πήρε από πολύ νωρίς σκορ ασφαλείας, φτάνοντας στο 4-0 στο 3' και στο 11-4 στο 13'. Με δύο γκολ των Αλμέιδα και Τσιμποτί, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (6-15), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 19-9 υπέρ του «δικεφάλου».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ανέβασε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό της και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 26-25 στο 43' και με 27-16, τέσσερα λεπτά αργότερα. Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να φτάνει σε μία άνετη νίκη με 30-20.

Τα πεντάλεπτα: 1-5, 4-9, 4-12, 6-14, 7-17, 9-19 (ημίχρονο), 11-21, 14-24, 16-26, 18-28, 20-18, 20-30.