Χάντμπολ

Δίκαιη ισοπαλία για ΑΕΚ και Διομήδη

Χρήσιμα συμπεράσματα για τις δύο ομάδες από αυτό το πολύ δυνατό τεστ

Σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 24-24 με τον Διομήδη Άργους.
Η «Ένωση» δεν είχε ξανά στην διάθεση της τον Δανό Λόκεν, ο οποίος πήρε ολιγοήμερη άδεια, λόγω ενός προσωπικού προβλήματος και θα επιστρέψει την Δευτέρα, ενώ οι «Λύκοι» δοκίμασαν τον αριστερόχειρα Σέρβο Μίλος Μάρκοβιτς που είχε θετική εικόνα.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ξεπέρασε γρήγορα το σοκ της αποβολής του τερματοφύλακα Ραντούλοβιτς μόλις στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα για επικίνδυνη έξοδο και επαφή με τον Δάσκαλο.
Επέβαλε τον ρυθμό της και είχε άνετα το προβάδισμα με διαφορά που έφτασε τα τέσσερα γκολ (14-10 στο 25’, 16-12 στο 28’) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 16-13.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Κώστα Δεληγιάννη μπήκε δυνατά και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (16-17) στο 35’, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγε με 3 γκολ (21-24), δείχνοντας να είναι πιο κοντά στη νίκη.
Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Παναγιώτη Νικολαΐδη κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24 (58:20), παίζοντας καλή άμυνα, ενώ μάλιστα είχε την ευκαιρία να κερδίσει, όπως και ο Διομήδης που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις κατοχές που είχε.
Από πλευράς ΑΕΚ Μυλωνάς και Δομπρής ξεχώρισαν για ένα ακόμα παιχνίδι, ενώ από τον Διομήδη καλή παρουσία είχε ο Χρήστος Αργυρού, αλλά και ο τερματοφύλακας Άρσιτς στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 24-24
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-3, 6-5, 9-7, 14-10, 16-13 (ημχ.), 17-17, 19-19, 20-20, 20-21, 21-24, 24-24
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Συγγάρης, Ραντούλοβιτς, Αντωνιάδης, Πέρρος 2, Βραζάλιτσα 1, Γεωργιάδης, Δομπρής 4, Βαμβακάς 1, Τσικογιαννόπουλος, Χ. Νικολαΐδης 3, Π. Νικολαΐδης 2, Μυλωνάς 7, Ζαμπούνης 3, Μαντζόπουλος, Χόγκας 1.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Άρσιτς, Παπαντωνόπουλος, Κρεμαστιώτης 2, Δάσκαλος 2, Μούγιτς 3, Χαντέλης, Ι. Αργυρού 4, Χ. Αργυρού 6, Αϊβαλιώτης 1, Γιόσμου 3, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 3, Ταουσάνης.
Διαιτητές: Ανταλής- Λεφάκης, Κόκκινη: 2’ Ραντούλοβιτς, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/2-3/7