Χάντμπολ

«Καθάρισε» το Βέλγιο και ετοιμάζεται για Ευρωπαϊκό η Εθνική χάντμπολ ανδρών

Έστω και δύσκολα, η Εθνική χάντμπολ νίκησε στη Χαλκίδα 26-24 το Βέλγιο για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024 κι έκανε βήμα πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης.

Με δραματικό τρόπο, η Εθνική χάντμπολ ανδρών νίκησε 26-24 το Βέλγιο στο κλειστό της Χαλκίδας, πήρε τη δεύτερη νίκη της κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο, αυτή τη φορά για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024 και πλησίασε μία από τις δύο πρώτες θέσεις του πέμπτου ομίλου που οδηγεί απευθείας στα τελικά της διοργάνωσης.

Παρά το κακό ξεκίνημα, όπου βρέθηκε να χάνει με -5 (5-10, 6-10) στο 21’, η Εθνική βρήκε τις λύσεις και ανέτρεψε το ματς πριν "κλείσει" το ημίχρονο (13-12) με σερί 5-0 στο 25’.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό αμφίρροπο, με τους Βέλγους να προηγούνται 15-16 στο 38’, αλλά η Εθνική είχε και πάλι ένα εξαιρετικό διάστημα, όπου μετέτρεψε το 19-19 σε 23-19 (49’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό, με τους Βέλγους να ισοφαρίζουν 23-23 (55’), ωστόσο με δύο γκολ του Τόσκα και ένα του Κεδέρη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε στο τελικό 26-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 2-4, 4-8, 6-10, 9-12, 13-12 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 23-19, 23-21, 26-24

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπάγιος 1, Λιάπης 3, Μάλλιος 6, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 6, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης 1, Δομπρής, Κανδύλας 1, Παπαδιονυσίου, Κρητικός 1, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 3

ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 3, Σαμίν, Κέτερς 1, Μπράουν, Κόλμαν 6, Μπογιόν, Βανκόσεν 2, Ουμς 3, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 4, Ντενέρ, Καντέλ 4, Ντελπίρ

Διαιτητές: Μπρκιτς-Γιουσουφότζιτς (Αυστρία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/6-0/0