Χάντμπολ

Ημιτελικά, παρά την ήττα για την Εθνική χάντμπολ εφήβων

Η Εθνική χάντμπολ εφήβων έχασε από την Τσεχία 31-33 για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β΄κατηγορίας, αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική χάντμπολ εφήβων έχασε από την Τσεχία 31-33 στον δεύτερο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β‘ κατηγορίας που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ, όμως πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στο Τσεχία-Ολλανδία.

Αυτό, επειδή η νίκη επί της Ολλανδίας με 31-25 στην πρεμιέρα, σε συνδυασμό με τα μόλις δύο γκολ διαφορά της ήττας από την Τσεχία, μας δίνει το πλεονέκτημα στην περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας.

Οι νεαροί διεθνείς προσπάθησαν για τη νίκη απέναντι στους Τσέχους και είναι χαρακτηριστικό ότι, αν και βρέθηκαν πίσω με 7 γκολ στο ημίχρονο (12-19) και με 8 γκολ στο 47’ (22-30), έκαναν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 28-30 στο 56’. Στα τελευταία λεπτά, οι Τσέχοι κατάφεραν να βρουν τις επιθετικές λύσεις απέναντι στην ελληνική άμυνα κι, έτσι, πήραν τη νίκη.

«Μείναμε σε ένα μεγάλο βαθμό στο χθεσινό αποτέλεσμα. Δεν είχαμε την ενέργεια και την αποτελεσματικότητα που θα θέλαμε και, σε συνδυασμό με ένα κακό διάστημα στο πρώτο μέρος, επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας να πάρουν διαφορά. Είναι θετικό ότι αντιδράσαμε, μειώσαμε τη διαφορά και δεν επιτρέψαμε να αυξηθεί παραπάνω. Έχουμε μπροστά μας τρεις μέρες για να ανασυνταχθούμε και να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι για τη συνέχεια», σχολίασε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Πηλαλίδης.

Ελλάδα (Πηλαλίδης): Δάιος, Καλύβας 6, Βαρδαξόπουλος, Παναγιώτου 2, Τσορτέκης, Μπούτκαρης 5, Καβάζης 4, Κουρουπής, Προκοπίου 1, Κουβράκης, Μπατής 9, Κουτουλογένης 4, Χαριτωνίδης, Μαρίνος, Κολεζάκης, Βασιλείου

Τσεχία (Μπαλχάρεκ): Ντούφεκ, Στεπάν 3, Ποπέλα 3, Ναβρατίλ, Στολ, Ματσούρ 4, Τσόμποτ, Φλάισαρ 1, Ματούς 3, Ογκούν, Μπλαχά, Στρίτσεκ 1, Κόσταλεκ, Πρερόβσκι, Ερεμπάι 7, Τζόσεφ 11

Διαιτητές: Ραντσένκο – Περσίς (Λετονία)(. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 4/4 – 1/1