Χάντμπολ

Έκανε το 4/4 μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε μια ακόμα αποφασιστική εμφάνιση, επικράτησε 29-22 στην έδρα του Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας και διατήρησε το απόλυτο μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Handball Premier.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του πριν το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ στου Ρέντη (16/10), με τους Πειραιώτες να παίρνουν σημαντική νίκη μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στον Ιωνικό (29-22) και να παραμένουν αήττητοι στον 1ο όμιλο της Handball Premier μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά του ματς κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείς (2-5), η οποία όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν συνεχώς (6-9), για να φτάσει στο +5 στο ημίχρονο (10-15). Καραμπουρνιώτης, Οστρούτσκο και Κανδήλας έδειχναν να καθαρίζουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο (12-19), όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον τερματοφύλακα Μπραουδάκη μείωσαν στο -4 (21-25) ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος. Παρόλα αυτά Παπαβασίλης και Πασσιάς διαμόρφωσαν το τελικό 22-29.

Τα πενάλεπτα: 1-1, 2-5, 4-8, 6-9, 7-12, 10- 15 (ημιχ.), 12-20, 15-21, 18-23, 21-25, 21-26, 22-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 2, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος, Πασσίας 5, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3

IΩΝΙΚΟΣ Ν. Φ. (Αρβανίτης), Σ. Αϊβαλιώτης 5, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Κιαρτζίδης, Βασιλείου, Χαντέλης 4, Μάινας, Καραμασιώτης 5, Σιάτρας, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 4, Π. Αϊβαλιώτης, Χάλαρης, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2