Χάντμπολ

«Καθάρισε» ξανά τη Νέα Ιωνία και ετοιμάζεται για το νταμπλ ο ΠΑΟΚ

Με σαφή υπεροχή, ο ΠΑΟΚ νίκησε 24-18 τον ΟΦΝΙ στη Νέα Ιωνία στον δεύτερο τελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και με 2-0 στη σειρά προβάρει και τον φετινό τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 24-18 τον ΟΦΝΙ στη Νέα Ιωνία στον δεύτερο τελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και χρειάζεται άλλη μια νίκη το ερχόμενο Σάββατο για το 3-0 και την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος και παράλληλα του νταμπλ.

Αρκετή βάση στην άμυνα έδωσαν οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να αποκτά προβάδισμα 7-4 στο 15λεπτο και τη Νέα Ιωνία να αντιδρά για το 8-7. Τελικά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 11-9.

Στην επανάληψη, οι κυπελλούχες Ελλάδος αύξησαν σταθερά τη διαφορά και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-7, 6-7, 8-7, 9-11 (ημχ), 10-13, 12-14, 14-17, 14-18, 16-21, 18-24

ΟΦΝΙ: Κεπεσίδου, Μανιά 5, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Καρέλα 2, Μακρη, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 2, Κοντοστεργίου, Μπόζιου, Νταβίντοβιτς 2, Κωνσταντινίδου 1, Στουγιαννίδου 4

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Καραχαρίση, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλι, Νίκολιτς 2, Borizoiska 1, Grbarcevic, Αργυροπούλου, Burrato 4

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας Δίλεπτα: 1/2, 6/7 Δίλεπτα: 2-5