Χάντμπολ

Δεύτερη η Πυλαία, μπαίνει πλέι οφ

Η Πυλαία νίκησε στην έδρα του Πανοράματος 24-22 σε εξ αναβολής ματς της Α1 χάντμπολ γυναικών και πήρε τη δεύτερη θέση στον δεύτερο όμιλο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Η Πυλαία νίκησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης 24-22 στην έδρα του Πανοράματος σε εξ αναβολής ματς της Α1 χάντμπολ γυναικών και εξασφάλισε μαθηματικά τη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου, πίσω από τον ΠΑΟΚ, όπως και τη συμμετοχή της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 13-10 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες είχαν ένα μικρό προβάδισμα, το Πανόραμα ισοφάρισε 19-19 στο 50’, όμως η Πυλαία διατήρησε την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-3, 5-6, 8-8, 11-9, 13-10 (Ημχ) 14-13, 15-16, 17-17, 19-19, 21-22, 22-24

Πανόραμα: Κουτσιμάνη, Νταντίρα, Λιούκα, Εμμανουηλίδου 3, Παπαδοπούλου, Κάρτσιου 1, Κυρικλίδου 1, Σαμολαδά, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου Ειρήνη, Προκοπίδου 7, Κουκλοτίδου Ελευθερία, Ζενέλι 6, Καραβέλη 3, Κουλούρη, Παπαδοπούλου Α. 1

Πυλαία: Κερλίδη 6, Ποιμενίδου, Τροχίδου 2, Κουκμίση 3, Τσιγαρίδα, Τσερέπη, Αθανασοπούλου, Καπρινιώτη, Κουκμίση Μ., Κωστοπούλου 6, Αμπατζίδου, Θεοδοσοπούλου, Ιωαννίδου, Σελεμίδου 5, Πετρίδου, Ζηνωνίδου 2

Διαιτητές: Χαρίτσος-Θεοδοσίου Δίλεπτα: 8/5 Πέναλτι: 3/5, 7/7