Χάντμπολ

ΠΑΟΚ για νταμπλ!

Ο «δικέφαλος» του Βορρά έσπασε την έδρα του Διομήδη με 23-22 και την Τετάρτη με νίκη κατακτά το νταμπλ στο χάντμπολ Ανδρών

Σε ένα ματς διαφήμιση για το άθλημα ο ΠΑΟΚ επικράτησε 23-22 του Διομήδη Άργους και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών. Ο «δικέφαλος» του Βορρά κατόρθωσε να σπάσει την έδρα των «Λύκων» και να τους υποχρεώσει στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 26 παιχνίδια!

Ταυτόχρονα ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Διομήδη μετά από τέσσερα χρόνια και συνολικά 10 παιχνίδια όπου είχε 8 ήττες και 2 ισοπαλίες!

Παράλληλα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον το πλεονέκτημα της έδρας, αφού την Τετάρτη θα υποδεχτεί στις 16:00 (πιθανότατα στο PAOK SPORTS ARENA) τον Διομήδη και με νίκη θα στεφτεί πρωταθλητής.

Από την άλλη πλευρά οι «Λύκοι» θα επιδιώξουν να ισοφαρίσουν σε 1-1, ώστε να οδηγήσουν την σειρά σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι ξανά στην έδρα τους το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Στάθης Κεσίδης δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος μετά από δικό του κλέψιμο και εκτέλεση. Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ στα τελευταία λεπτά, αφού βρέθηκε να χάνει 22-21 στο 58’, αλλά ισοφάρισε με τον Κοκκώνη και στο τέλος «έκλεψε» τη νίκη.
Το «όπλο» του Διομήδη η άμυνα δηλαδή, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του ΠΑΟΚ που κατάφερε να κρατήσει το σκορ πολύ χαμηλά.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη ξεκίνησε πολύ δυνατά, κράτησε τον Διομήδη χωρίς γκολ στα πρώτα έξι λεπτά με άμυνα 6-0. Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε 3-0, 4-2 και 5-3, αλλά ο Διομήδης ανέκαμψε και πέρασε μπροστά 8-7 στο 19’. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 12-12. Στις αρχές του δευτέρου μέρους (35’) ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι (13-16), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τις απαντήσεις και πέρασαν μπροστά 19-18 και 20-19 (47’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- stoiximan.gr ΠΑΟΚ 22-23
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 5-6, 9-9, 11-10, 12-12, ημίχρονο, 13-16, 15-16, 17-17, 20-20, 21-21, 22-23.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας)
: Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κριματσιώτης, Πασσιάς, Νικολίτσας, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 7, Ανανιάδης 4, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Σημιτζής 3.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσίλης 3, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 4, Ιωαννίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Αλβανός 4, Τσακίρης 4, Κωστακίδης 1, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ. 2, Καργκιοζόπουλος. Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα 7-7
Πέναλτι: 5/5- 4/5