Χάντμπολ

«Καθάρισε» τη Νέα Ιωνία και προβάρει και τον φετινό τίτλο ο ΠΑΟΚ

Έχοντας το σταθερό προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ νίκησε 23-21 τη Νέα Ιωνία στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στον δεύτερο τελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και βρίσκεται μια «ανάσα» από την κατάκτηση του τίτλου.

Έτοιμος και για τη φετινή «στέψη» ο ΠΑΟΚ. Οι μόνιμοι πρωταθλητές της Α1 χάντμπολ γυναικών νίκησαν 23-21 στη Θεσσαλονίκη τη Νέα Ιωνία στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, έκαναν το 2-0 στη σειρά και το ερχόμενο Σάββατο πάνε στην έδρα του ΟΦΝΙ για το 3-0 και την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Ο «δικέφαλος» απέκτησε ένα προβάδισμα +1 και +2 στο πρώτο ημίχρονο και την έφτασε στο +6 στην επανάληψη, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την αντίπαλό της.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και, με την Χατζηπαρασίδου να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα, προηγήθηκε γρήγορα με 6-2. Η Νέα Ιωνία αντέδρασε και, με πρωταγωνίστρια τη Μανιά στην επίθεση, ισοφάρισε σε 8-8 και ξαναμπήκε στο ματς. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον «δικέφαλο» μπροστά 11-10.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμούς και ξέφυγαν 18-12 με τα συνεχόμενα γκολ της Σεβδίλη. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στο -3 στο 45’, αλλά οι πρωταθλήτριες, με πρωταγωνίστρια την Μποκάρντο, ξέφυγαν 22-17 και έφτασαν στη νίκη.

MVP για τις νικήτριες η τερματοφύλακας Τομάσεβιτς, αφού είχε πολλές επεμβάσεις στο ενεργητικό της.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1,6-4, 7-6, 9-8, 11-10 (ημχ), 13-12, 17-12, 19-15, 20-17, 22-18, 23-21

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 5, Χριστοφόρις Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 4, Γκόμες, Ζένελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 2, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο 3, Ζυγούρα 2, Μπουράτο 4

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά 6, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 1, Κρινιτς 1, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη 2, Ν. Κεπεσίδου 5, Γιαννοπούλου, Νταβίντοβιτς 4, Στουγιαννίδου 1

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 1/4- 4/6