Χάντμπολ

Πέρασε από την Έδεσσα η ΑΕΚ

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 26-17 τον Αερωπό

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Handball Premier σημείωσε η ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε 26-17 του Αερωπού Έδεσσας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν διαβασμένοι και δυσκόλεψαν την νωχελική ΑΕΚ.

Με τον Ανγκέλοφ να βρίσκει τον… δρόμο για τα δίκτυα αρκετές φορές και τον Ραντούλοβιτς να είναι εκτός κλίματος ο Αερωπός προηγήθηκε 4-1 (7’), 6-4 (12΄) και 9-8 στο 18’ με τον Βαφείδη, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 12-12.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση έδειξε τις προθέσεις της για να «καθαρίσει» το ματς.
Με σερί 5-0, ξέφυγε στο σκορ (12-17) στο 39:13 με την ανοιχτή άμυνα να δουλεύει καλά και τον Ραντούλοβιτς να βρίσκει τον εαυτό του με συνεχόμενες επεμβάσεις.

Παράλληλα η ΑΕΚ κατάφερε να… τρέξει με τον Χόγκας να είναι πρώτος σκόρερ, ενώ και οι Γιώργος Πέρρος, Παναγιώτης Νικολαΐδης, Μπάμπης Δομπρής έδιναν λύσεις από την περιφέρεια.

Στο 46:18 με τέρμα του Νικολαΐδη η ΑΕΚ έφτασε στο +6 (14-20) με τον Αερωπό να πλησιάζει έως τα τρία γκολ (17-20) στο 50’ με τον Ντράσκιτς, αλλά η αντεπίθεση του δεν είχε συνέχεια.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κράτησε την ψυχραιμία της και «καθάρισε» το ματς με νέο σερί 6-0 έως το φινάλε για το 17-26, έχοντας κρατήσει στο δεύτερο ημίχρονο τον Αερωπό στα 5 γκολ, ενώ κατάφερε να σκοράρει 14!

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΑΕΚ 17-26
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 6-8, 9-8, 9-11, 12-12 (ημχ.), 12-13, 13-17, 13-19, 16-20, 17-22, 17-26