Χάντμπολ

Λύγισε στην Ουγγαρία η ΑΕΚ και ψάχνει θαύμα για την πρόκριση

Έστω και αν προηγούταν στο μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έχασε 24-25 από την Ταταμπάνια στην Ουγγαρία για την έβδομη αγωνιστική της European League χάντμπολ ανδρών.

Δυσκόλεψε κατά πολύ για την ΑΕΚ η πρόκριση στη δεύτερη φάση της European league χάντμπολ ανδρών. Η Ένωση έχασε 24-25 στην Ουγγαρία από την Ταταμπάνια για την έβδομη αγωνιστική της πρώτης φάσης της διοργάνωσης και παρέμεινε στις δύο τελευταίες θέσεις του ομίλου, χάνοντας τις μεγαλύτερες από τις ελπίδες της για πρόκριση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασαν στο +5 δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και στο +1 στα τελευταία λεπτά, όμως δέχτηκαν σερί και έχασαν το ματς.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε δύο φορές με πέντε τέρματα (12-17, 13-18), αλλά δέχτηκε μεγάλο σερί. Ακόμη κι έτσι, όμως, κρατούσε το ματς στα χέρια της, αφού προηγήθηκε με τον Λέμος στο 58’, ενώ έχασε πέναλτι με τον Τζηρά στο 24-24 στο τελευταίο λεπτό.

Για τους Ούγγρους, 7 γκολ σημείωσε ο Γκιόρι και για την Ενωση 5 τέρματα ο Πλάθα.

Οι Μαγυάροι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν 5-3 με τον Σουνάικο. Η Ένωση ισοφάρισε 7-7 με τον Αραμπατζή και προηγήθηκε 8-9 με τον Παπαδιονυσίου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ούρμπαν, όμως η ΑΕΚ προηγήθηκε 10-9 με τον Αραμπατζή. Η Ταταμπάνια ισοφάρισε και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 12-12.

Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 17-12, με τον Μπουκοβίνα να σκοράρει από τη μία εστία στην άλλη. Όμως, στο 13-18 δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 10-5 και οι Ούγγροι ισοφάρισαν 23-23.

Ο Λέμος έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 23-24 στο 58’. Ο Μπάλογκ ισοφάρισε για τους Ούγγρους, με την Ένωση να κερδίζει πέναλτι με τον Πλάθα. Ο Τζηράς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 25-24 με τον Γκιόρι, 40’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ, ο Αραμπατζής είδε τον Μπαρτούζ να αποκρούει το σουτ του.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 7-7, 8-9, 12-12 (ημχ.), 12-14, 15-18, 19-21, 21-22, 23-23, 25-24

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ (Τζούκιτς): Τοθ, Γιουχάζ 2, Περένι, Χόρνιακ, Στόινιτς, Μπαρτούζ, Σουνάικο 2, Μπάλογκ 2, Γκίορι 7, Ούρμπαν 2, Αντσίν 6, Ζντόλικ 3, Ουσάλ, Φοτάς, Φέκετε 1, Μπόντορ

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς, Τζηράς, Σεβέλεφ, Νικολαϊδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 5, Φλορίδο, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 4, Καλόμοιρος 1

Διαιτητές: Βέσοβιτς- Μίτροβιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Σοκόλ (Κροατία), Δίλεπτα: Πέναλτι: 7-3, Πέναλτι: 5/5-1/4