Χάντμπολ

Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο EHF Challenge Cup ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 28-25 ως τυπικά φιλοξενούμενους της TENAX Ντόμπελε για τον 3ο προκριματικό γύρο του EHF Challenge Cup, κάνοντας το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρόκριση.

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του EHF Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 28-25 ως τυπικά φιλοξενούμενος της ΤΕΝΑΧ Ντόμπελε για τον 3ο γύρο του θεσμού.

Οι παίκτες του Πάνου Γούσιου ξεκίνησαν κάπως νωθρά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 7-4. Όσο παιρνούσε η ώρα ο «Δικέφαλος» ανέβαζε τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 16-15 υπέρ τους.

Στην επανάληψη, οι Λετονοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα, όμως η σκληρή άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά και τα διαδοχικά γκολ του ΠΑΟΚ ανέβασαν τη διαφορά στο 28-23, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 28-23.

Την Κυριακή (28/11, 16:00) θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός στο «Σπίτι του Χάντμπολ», εκεί όπου ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να «τσεκάρει» το εισιτήριο της πρόκρισης.