Στίβος

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Ινγκεμπρίνγκτσεν

Έστω και αν χρειάστηκε να «φορτσάρει» στο τέλος, ο Γιάκομπ Ιγκενμπρίνγκτσεν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου.

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 5.000 μέτρα στο Μόναχο ο Γιάκομπ Ιγκενμπρίνγκτσεν. Ο Νορβηγός, παγκόσμιος πρωταθλητής του αγωνίσματος στο Όρεγκον πριν είκοσι μέρες, πήρε την πρώτη θέση και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της γερμανικής πόλης με χρόνο 13.21.23, αφού στον τελικό χρειάστηκε να επικρατήσει στο σπριντ στον τελευταίο γύρο του Ισπανού Μοχάμεντ Κατίρ, που τερμάτισε τελικά δεύτερος με 3.22.98, που ισοδυναμεί με ατομικό του ρεκόρ.

Τρίτος ήταν ο Ιταλός Γεμανεμπερχάν Κρίπα με 13.24.83.