Γενικά

Ήττα με 3-2 στον πρώτο τελικό του Europe Cup για την Ενεμπόν του Σγουρόπουλου

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε στην Πολωνία από την Ντζιάλντοβο η Ενεμπόν του Γιάννη Σγουρόπουλου στον πρώτο τελικό του Europe Cup επιτραπέζιας αντισφαίρισης 2022-2023.

Η Ενεμπόν του Γιάννη Σγουρόπουλου ισοφάρισε δύο φορές το σκορ κοντ5ρα στην Ντζιάλντοβο στον πρώτο τελικό του Europe Cup επιτραπέζιας αντισφαίρισης 2022-2023, όμως στο τέλος «λύγισε» στις λεπτομέρειες 3-2 σετ, αλλά βέβαια όλα είναι ανοιχτά για τον δεύτερο τελικό που θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη στη Γαλλία και θα κρίνει τον πρωταθλητή.

Το ισορροπημένο ματς κράτησε τρεις ώρες και χάρισε θέαμα και συγκινήσεις σε μία αίθουσα που γέμισε από κόσμο. Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών επιλέχθηκε για τη βασική τριάδα και ηττήθηκε σε πολύ δύσκολη αναμέτρηση με Ασιάτη αντίπαλο. Κατέγραψε, βέβαια, μία ακόμα στιγμή-ορόσημο στην καριέρα του κι έγινε ο τρίτος Έλληνας πινγκπονίστας που αγωνίστηκε σε τελικό ευρωπαϊκού Κυπέλλου με ξένο σωματείο μετά τον Καλλίνικο Κρεάνγκα και τον Παναγιώτη Γκιώνη.

Ο Σγουρόπουλος μπήκε στο τραπέζι στο κρίσιμο τρίτο ματς και με το σκορ ομάδων στο 1-1. Τα έδωσε όλα κόντρα στον Κάι Κονίσι, έναν ακόμα πολύ έμπειρο αθλητή εγνωσμένης αξίας, ώσπου κάμφθηκε με 3-0. Το πρώτο και το τρίτο σετ τα έχασε στην παράταση, αλλά το κακό είναι ότι «κυνηγούσε» το σκορ σε όλα τα σετ. Στην αρχή, έσωσε σετ μπολ κι αργότερα δύο ματς μπολ και του έλειψε το κάτι παραπάνω για να πιέσει ακόμα περισσότερο τον penholder Ιάπωνα.

Η χρησιμοποίησή του στον τελικό αποτελεί για τον Σγουρόπουλο επιβράβευση και για τη συμβολή του στην πετυχημένη ευρωπαϊκή πορεία και για την αγωνιστική του βελτίωση το τελευταίο χρονικό διάστημα.